Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yapılan sınavlardan alınan ücret artışlarına yönelik tepkilere “Sınavların özelliğine göre maliyetlerde artış oluşmaktadır” karşılığını verdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yapılan sınavlardan alınan ücret artışlarına yönelik tepkilere yanıt verdi. 

İyi Parti Milletvekili Metin Ergun'un, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle verdiği önergeye Bakan Selçuk yanıtı, Hürriyet gazetesinden Umut Erdem'in haberinde yer aldı. 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir önerge verdi. ÖSYM tarafından yapılan sınavlara giriş için belirlenen başvuru ücretlerinin öğrencileri ve ailelerini ekonomik olarak son derece zorlayıcı miktarlara ulaştığını belirten Ergun, önergesinde, “2016 yılında yapılan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı 150 lira iken, 2019 yılında yapılacak aynı sınav için başvuru ücreti olarak adaylardan 246 lira istenmektedir. Benzer şekilde ALES, KPSS, YDS, YKS gibi birçok sınav için de başvuru ücretlerinde gerçekleşen artışlar benzer şekilde seyretmiştir” dedi.

KESİNLİKLE KÂR AMACI YOK

Bakan Ziya Selçuk, Ergun’un önergesini ÖSYM’den aldığı bilgilerin ardından şu yazı ile yanıtladı: “Gerçekleştirilen sınavlarda kesinlikle kâr elde etme amacı güdülmemekle beraber sınavların özelliğine göre maliyetlerde artış oluşmaktadır.

Özellikle Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS), Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (STS-Diş), Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (YDUS) soru hazırlama maliyetleri diğer sınavlara kıyasla önemli artış göstermektedir.”

HER YIL 50 SINAV 185 TEST

Sınav başvuru ücreti ve hizmet bedellerinin, bir önceki yılın gider kalemlerinin cari yıl için değerlendirilerek sınavın yaklaşık maliyeti göz önünde bulundurulmak suretiyle ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir ve bu itibarla belirlenen sınav başvuru ücreti ve/hizmet bedelleri, ilgili sınav kılavuzları ile 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesi uyarınca tebliğ hükmünde olmak üzere adaylara duyurulmaktadır. Başkanlıkca her yıl yaklaşık 50 sınav yapılmaktadır ve bu sınavlarda yaklaşık 185 ayrı test uygulanmaktadır.

2019’DA ZAM YAPILMADI

Başkanlıkça yapılan tüm sınavların toplam aday kitlesinin yüzde 45’ini oluşturan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretlerine 2019 yılında zam yapılmadı. Başkanlık hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapan, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme çalışmalarını yürüten şeffaf bir kurum olmak gayesi ile adaylara sınavlarda sadece hak ettiğinin verilmesi, haksız kazanımların önüne geçilmesi için titizlikle çalışmalarını yürütmektedir.

YÖK Başkanı duyurdu: Üniversitelere 2 yeni bölüm geliyor YÖK Başkanı duyurdu: Üniversitelere 2 yeni bölüm geliyor

ELEKTRİK, SU KARŞILANIYOR

Başkanlıkça gerçekleştirilen sınavlara ilişkin soruların hazırlanması, sınav evrakının basımı, merkezlere ulaştırılması, sınav güvenliği ve organizasyonu, sınavda görevli Milli Eğitim Bakanlığı/üniversite personeli ile güvenlik görevlilerine yapılan ödemeler, yatırım harcamaları, maaş ve sosyal güvenlik giderleri dahil ÖSYM personel giderleri, elektrik, ısınma, su, ulaştırma, hizmet/mal alımları dahil Başkanlığın her türlü kurumsal giderleri, adaylardan tahsil edilen sınav ücretlerinden karşılanmaktadır ve Başkanlığa merkezi bütçeden bir ödenek ayrılmamaktadır.