Türk kahvaltısının ayrılmaz bir parçası olan simit yapılıyor. Türk Standartları Derneği, simit satışına ilişkin taslak hazırladı. Bu nedenle simit 4 türe ayrılacaktır.

Türk Standartları Enstitüsü, sokak yemekleri denilince ilk akla gelen simit için yeni bir yönetmelik çıkardı. Taslağa göre artık dört kategori olacak: sokak simitleri, hamur işi simitleri, doldurma simitleri ve haşlanmış simitleri. Ayrıca satışla ilgili bazı düzenlemeler yapılacak.

Market ile üretici arasında uçurum var Market ile üretici arasında uçurum var

Özellikle sokak lezzeti denilince akla ilk gelen simit düzenleme hamlesi, kahvaltı sofrasını hendek haline getirmek oluyor. TSE'nin hazırladığı taslağa göre simit 4 türe ayrılacak, belli bir lezzet olacak.

Türk Standartları Derneği (TSE) tarafından geliştirilen simit standardı, meslek kuruluşlarına taslak olarak gönderilmektedir. Taslağa göre simit; sokak simitleri, Fransız simitleri, dolma simitleri ve haşlanmış simitleri olmak üzere dört kategoriye ayrılacak. Simit benzersiz bir tada ve kokuya sahip olacak ve acı olmayacak.

SİMİT SATIŞINDA YENİ KURALLAR GELİYOR

Simit satmak da bir dizi kurala uyacaktır. Bu nedenle simit, kapalı ve temiz pencerelerde muhafaza edilmek şartıyla fırınlarda ve bayilerde satılacaktır. Kullanılmamış, temiz ambalajında ​​müşterilere sunulacaktır.