Gün içinde bir tatlı isteğini atıp diğerine geçen insanlardansanız, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Bununla birlikte, özellikle kadınlar arasında aşırı şeker isteği de önemli bir sağlık sorunu kaynağıdır. Siz de tatlıdan asla vazgeçmeyenlerdenseniz haberimiz sonrası belki tekrar düşünürsünüz. Çünkü bu besinlerden vazgeçtikten sonra vücut inanılmaz değişimlere uğrar.

Kurabiyeler, kekler, bisküviler, hamur işleri, reçeller, ballar, çikolatalar... Bunları okurken bile salyalarınızın akacağına eminiz. Ne olursa olsun, onlardan asla vazgeçmek istemeyen insanlar her zaman vardır. özellikle kadınlar...

Depresyon, yumurtlama, mutluluk ya da regl olmak kadınlar için tatlı yeme bahanesi gibi görünse de aslında faydalı şekerlerle bu istek azaltılabilir.

Canan Karatay'dan beklenmedik uyarı: 'Riskli' deyip nedenini açıkladı! Canan Karatay'dan beklenmedik uyarı: 'Riskli' deyip nedenini açıkladı!

Doğal şekerlerden farklı olarak, bu tatlandırıcılar, gıda işleme veya hazırlama sırasında eklenen şekerleri veya şurupları içerir. Yiyeceklerin tadını lezzetli hale getirebilir, ancak çok fazlası genel sağlığımıza ciddi şekilde zarar verebilir. Harvard Health Publishing, yüksek şeker alımının diyabet ve kilo alımından yağlı karaciğer hastalığına kadar her şeyle bağlantılı olduğunu bildiriyor. Sadece bu da değil, Mayo Clinic, fazladan ilave şeker tüketmenin, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olan trigliserit düzeylerini de yükseltebileceği konusunda uyarıyor.

Uzmanlar, sadece 1 ay şekerden vazgeçerseniz vücudunuzda inanılmaz şeyler olacağını söylüyor.

VÜCUT DAHA AZ İLTİHAPLANIYOR

Kronik inflamasyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık, Alzheimer ve artrit dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Dünya çapında, beş kişiden üçü bu enflamatuar hastalıklardan ölmektedir. 2006 yılında yapılan bir araştırma, şekerin, alkol kötüye kullanımı, sigara içme, obezite ve kronik stres gibi iltihaplanma riskini artırabilecek diğer yaygın yaşam tarzı faktörleriyle birlikte doğrudan bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

KANSER RİSKİ AZALIYOR

2020'de yapılan bir araştırma, şeker alımının özellikle meme kanseri olmak üzere belirli kanserlerin gelişimi için bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir. Şekeri bırakmak bazı kanserlerin riskini azaltabilir. Çünkü şeker tüketimi kanser hücrelerini besler.

ENERJİ ARTIYOR

İşlenmiş gıdalar, kurabiyeler, cipsler ve keklerdeki rafine şeker, halsiz ve uyuşuk hissetmenize neden olabilir. Şekeri bırakarak, enerjinizi artırırken her zamankinden daha iyi hissedeceksiniz. Bu nedenle, bir ay boyunca şeker detoksu yaparsanız, enerji seviyenizde doğal bir artış yaşayabilirsiniz.

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İYİLEŞİYOR

Şişkinlik veya sindirim sisteminizle mücadele ediyorsanız, bir ay boyunca şeker alımınızı kesmek sağlığınız için faydalı olabilir. Şeker ve rafine karbonhidratlar, bağırsaklarınızda sindirim sorunlarına neden olabilecek kötü bakteriler üretebilir.
Bu, zararlı bakterilerin aşırı bolluğuna yol açabilir ve faydalı türleri yok edebilir.

DİŞLER GÜÇLENİYOR

Düzenli olarak günde bir ila iki şekerli içecek içen yetişkinlerin diş hastalığına yakalanma olasılığı, şekerli tatlandırılmış içecek içmeyen yetişkinlere göre yüzde 30 daha fazlaydı. Dahası, düzenli olarak şekerli soda içen çocukların diş çürüğü geliştirme olasılığı, soda içmeyen çocuklara göre neredeyse iki kat daha fazlaydı. Şekersiz ayınız boyunca, şekerli içecekleri aromalı maden suyu veya şekersiz limon çayı gibi daha sağlıklı alternatiflerle değiştirin.

DEPRESYON VE KAYGI ORTADAN KALKIYOR

Bir ay boyunca şekersiz kalmanın sadece vücudumuza değil, zihnimize de olumlu etkileri var. Bir araştırmaya göre aşırı şeker alımı depresyon riskini artırabilir. 2019'da yapılan bir araştırma, yüksek şekerli bir diyetin nörobiyolojik beyin işlevinde değişikliklere, değişen ruh hali durumlarına ve kaygıya yol açabileceğini gösterdi.

DİYABET RİSKİ DÜŞÜYOR

Bir araştırmaya göre, şeker tip 2 diyabetin yükselmesine de yol açıyor. Bu nedenle, diyabetin en yaygın şekli olan tip 2 diyabet geliştirme riskine karşı ilave şeker tüketiminizi kesebilir veya ciddi şekilde sınırlayabilirsiniz. 

CİLT GÜZELLEŞİYOR

Yakın tarihli bir Fransız çalışması, beslenme alışkanlıkları ile akne oluşumu arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar, şeker, yağ ve hayvansal ürünler açısından yüksek diyetlerin gerçekten de yetişkinlerde artan akne ile bağlantılı olduğunu buldu. Bu nedenle bir ay boyunca şekeri bırakmak temiz bir cilt için iyidir.