AK Parti kurmayları TBMM'ye sunulan Yeni Seçim Yasası konusunda muhalefetin 'artık oylarla' ilgili tartışmalarına değindi. Kurmaylar, yeni seçim yasasının 2023'te uygulanamayacağını belirtti.

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ve Meclis’e sunulan Yeni Seçim Kanunu düzenlemesinde "artık oy"larla ilgili tartışması sürüyor. Muhalefetin iddialarına tepki gösteren AK Parti kurmayları, Millet İttifakı’nın aleyhine bir durumun olmadığını söyledi.

Bu büfede tost yiyen para ödemiyor,üstüne altın alıyor: Ancak bir şart var Bu büfede tost yiyen para ödemiyor,üstüne altın alıyor: Ancak bir şart var

AKP KURMAYLARINDAN YENİ SEÇİM YASASI AÇIKLAMASI
Türkiye Gazetesinden Ebru Karatosun'a konuşan AK Partili kurmaylar, "Onların aleyhine bir durum yok. Her şey Türkiye’nin lehine. İttifak dışında tek başına olanlara barajı yüzde 7’ye düşürdük. AK Parti’nin baraj sorunu olmaz. Sırf artık oylardan istifade edeyim diye parti enflasyonuna sebebiyet verelim istemedik." dedi.

YASA MECLİSTEN GEÇSE DAHİ 2023'TE UYGULANAMAYACAK
Erken seçim tartışmalarına da değinen ve Yeni Seçim Kanunu teklifinin yasaya dönüşmesi durumunda bile bunun 2023 seçimlerinde uygulanmayacağını ifade eden AK Parti kurmayları, "Şu anda biz erken seçimi istemiyoruz. İstesek bile Millet İttifakı kesinlikle erken seçime gitmek istemeyecektir. Çünkü muhalefet seçime hazır değil.  Ukrayna hadisesinden sonra bizim anketlerde oy oranımız yüzde 2 bandında arttı" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak MYK toplantısında Siyasi Partiler Kanunu teklifi masaya yatırılacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kamuoyundaki yansımalarla ilgili bir bilgilendirme yapacak.