Insgtagram'da bir milyardan fazla insandan oluşan bir sosyal ağ oluşturdu. Bu insanların bazıları, aslında insanların yararını düşünmüyor. Bu insanlar seni bilgi edinmek, kimlik bilgilerini çalmak ve hatta itibarını yok etmek için arayıp bulabilirler. Bunlar gibi avcılara karşı nasıl korunursun? Bu makalede Instagram'da kendini ve aileni korumanın birkaç yolunu öğreneceksin. Okumaya devam et!

Instagram, milyonlarca insanla günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından biridir. Özellikle bir çok kişi resmi hesaplarını kullanırken ve bazıları sahte hesaplara odaklandığında. Bugünkü yazımızda size kimlerin sahte Instagram hesabına sahip olduğunu nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Hemen hemen her Instagram kullanıcısı sahte hesapları bulmak için çok uğraşır. Instagram kullanıcı sayısındaki artış, fake hesapların sayısında da artışa neden oldu. Özellikle sahte hesaplar kullanarak kendilerini ifşa etmeden istedikleri hesapları gördü.

Birçok kullanıcının kullandığı fake Instagram hesapları bulunabilir. Bunu bulmak için internette birçok uygulama var. Bu sahte hesaplar, bir uygulama kullanmadan birkaç basit işlemle de bulunabilir.

WhatsApp artık çok daha gizli! Çevrim içi gözükme durumu tarih oluyor WhatsApp artık çok daha gizli! Çevrim içi gözükme durumu tarih oluyor

Instagram Sahte Hesap Kime Ait Olduğunu Bulma Yolu
Herhangi bir uygulama kullanmadan Instagram sahte hesabı bulmak çok kolay bir işlemdir. Birkaç basit adımla beraber önünüze çıkan sahte hesapların kimliğine ulaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek aşağıdaki yolu takip etmeniz yeterlidir.

İlk önce giriş yapılacak olan sayfada şifremi unuttum seçeneğine tıklanır.
Açılan ekrandaki kullanıcı adı kısmına kime ait olduğu öğrenilmek istenen sahte hesabın kullanıcı ismi yazılır.
Daha sonra ekranda şifre yenileme işleminin gerçekleşmesi için bu adrese bir bağlantı yollandığına dair bir mesaj oluşur.
Bu mesajda bağlantı gönderilen mail adresinin tamamı gösterilmez. Instagram kendi gizlilik kurallarına göre bu mail adresinin başından ve sonundan bazı karakterleri gösterir. Eğer sahte hesabın kime ait olduğuna dair bir fikir varsa bu mail adresi sahibi o kişi mi kıyaslama yapılabilir. Eğer mail adresleri uyuyorsa sahte hesap sahibi büyük ihtimalle tahmin edilen kişidir.
Sahte hesabı açıp kullanan kişi eğer bu sahte hesabı sahte bir mail adresi alarak oluşturduysa ne yazık ki kim olduğunu öğrenmek oldukça zorlaşır.

Instagram Sahte Hesabın Bulunamadığı Durumlar
Instagram sahte hesap kime ait bulunamayabilir. Yukarıda anlatılan işlem basamaklarında yabancı bir mail adresi çıktığında bu sahte hesabın kime ait olduğunu bulmak oldukça zordur. Bu yöntem genellikle sahte hesap sahibinin kim olduğunun tahmin edildiği durumlarda işe yarar. Bu yöntemi kullanarak çıkan mail adresi sahte hesap açtığı düşünülen kişinin kullandığı mail adresi ile karşılaştırılır. Eğer mail adresleri içerisindeki karakterler tutuyor ise sahte hesabın kimin açtığı bulunulabilir.

fake-instagram-hesabi

Instagram’da Sahte Hesap ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?
Instgaram kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hesaplar sahte hesaplardır. Birçok kullanıcı sahte hesaplar tarafından takip edilir ya da bu hesaplardan mesaj alır. Sahte hesapların en çok kime ait olduğu merak edilir. Fakat öncelikle yapılması gereken bu hesapların şikayet edilmesidir.

Sahte hesapla karşılaşan bir Instagram kullanıcısı sahte olduğunu düşündüğü şikayet etmesi en sağlıklı yapılacak şeydir. Sahte olduğu düşünülen hesabın şikayet edilmesi bu hesabın Instagram uygulamasına bildirilmesi anlamına gelir. Instagram bu şikayetler doğrultusunda sahte hesapları tespit edebilir. Sahte hesaplar böylece kullandıkları başka kişilerin profilleri ile Instagram uygulamasını kullanmaya devam edemez.

(Kaynak: Cepkolik)