Yanlış cep telefonu kullanımı fıtık ediyor!

Bir hastalık boyutuna ulaşan cep telefonundan ayrılamama sorunu ilerleyen dönemlerde başka sorunlara da neden oluyor. Bu hastalıklar arasında fıtık başı çekiyor

Yanlış cep telefonu kullanımı fıtık ediyor!
banner150

Günümüzde herkesin sahip olduğu akıllı cep telefonlarının artık faydası kadar zararları da gündeme geliyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Cavidan Ay, "İlerleyen teknolojiyle birlikte cep telefonları, tablet bilgisayarlar gibi birçok mobil cihaz, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.

Uzun süre bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, saatlerce vücudun ve başın öne eğik pozisyonda tutulduğu işlerle uğraşmanın sonucu baş ağrısı, boyun ağrısı, omuz ve kollarda ağrı oluşuyor ve her geçen gün bu ağrılardan şikayetçi olanlara bir yenisi daha ekleniyor.

Evde, iş yerinde hatta araçlarda bile insanların büyük çoğunluğu başını elindeki telefona doğru eğerek sürekli ekrana bakıyor. Oysaki baş ve boyun bölgesini normalin dışında sürekli aynı pozisyonda tutmak, ağrılara ve ileri durumlarda boyun fıtığına neden olabiliyor.

Boyun ağrılarının, teknolojik cihazları yoğun olarak kullanmaktan dolayı günümüzde artış gösterdiği bir gerçek" diyerek insanların telefon ve dijital cihaz bağımlılığından kurtulmasını önerdi.

'DURUŞUNUZU DÜZELTİN'

Başın öne eğik pozisyonda uzun süre kalınması, omurga üzerinde baskıyı artırarak omurgaya yük binmesine bunun sonucu da boyun ve bel disklerinde hasara neden olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Cavidan Ay, "Akıllı teknolojiyi kullanırken boyun ve sırt sağlığı için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Öncelikle bu cihazları kullanırken yanlış duruş düzeltilmeli. Uzun süre boynu öne veya bir yana doğru eğerek telefon kullanılmamalı, kulaklık tercih edilmeli. Sokakta yürürken baş öne eğik cep telefonuna bakmak düşmeye hatta trafik kazalarına neden oluyor. Bu aktiviteler sabit duruş halinde yapılmalı" dedi.

KAYNAK: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.