Vitamin hapı alırken dikkat. Uzmanından çok önemli uyarı geldi

Korona virüs döneminde bağışıklığı güçlendirmek için alınan vitamin haplarının fiyatlarında 20- 30 kat artış gözlendi. Konuyla alakalı konuşan Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, “Belirli markalar fiyatlarını çok yükseltti. Ancak vitamin hapının koruyuculuğu çok önemli" ifadelerini kullandı.

Vitamin hapı alırken dikkat. Uzmanından çok önemli uyarı geldi
banner150

DHA'da yer alan habere göre, korona virüs sürecinde vücut direncini artırmak isteyenler, eczanede ve internette satışı yapılan vitamin haplarına hücum etti. Eczanede ve internette satışı yapılan vitaminlerde satışlar patladı. Ancak Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin hapların koruyuculuğu konusunda önemli bir uyarıda bulundu.

"ÖNEMLİ OLAN KORUYUCULUK"

 Başkan Mehmet Ertekin, bu süreçte vitaminler ile koruyuculuk önlemlerinin ön planda olduğunu söyleyerek, “Vatandaş biraz daha vücut direncinin yüksek olmasını istiyor. Böyle olunca da vitamin mineral gruplarından destek alması lazım. Ancak belirli markalar fiyatlarını çok yükseltti. Tabi sadece onlara bağımlı değiliz" dedi.
-
"DOKTOR TAVSİYESİYLE ALINMALI"

Vitamin haplarıyla ilgili doktor tavsiyesi gerektiğini ancak sadece eczanelerden ekonomik düzeyde ulaşımın mümkün olduğunu vurgulayan Ertekin, "Çünkü internet üzerinden de satışlar var ve dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tür ürünlere farklı kanallardan ruhsat alındığından satışı da farklı kanallara kaçtı. Ama güvenliği ve güvenilirliği açısından eczanelerdeki doğru marka ve doğru fiyatları tercih ederek hastalarımız direnç konusunda önlemlerini alabilir" diye konuştu.

"FİYATLARDA SERBESTLİK ARTTI"

Bazı markaların vitamin fiyatının 20- 30 kat yükseldiğine değinen Ertekin, "Fiyatları artık firmalar belirliyor, eskiden Sağlık Bakanlığı belirliyordu. Ruhsat alımında bakanlık değiştiği ve fiyat serbestliği oluştuğundan fiyat artıyor. Vatandaşlara, hem direnci yüksek tutacak hem de cebine zarar vermeyecek ürünleri tavsiye edebiliriz" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.