Türk Eczacıları Birliği'nden uyarı: İbuprofen kullanımı koronavirüsü...

Türk Eczacıları Birliği (TEB), grip ilaçları ve ağrı kesicilerde bulunan İbuprofen ilaç etken maddesi gibi nonsteroid antiinflamatuar (NSAİ) ilaçların, Koronavirüs (Kovid-19) hastalığını kötüleştirdiğine ilişkin sosyal medyada yaratılan endişe ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Türk Eczacıları Birliği'nden uyarı: İbuprofen kullanımı koronavirüsü...

Açıklamada, “İbuprofen ilaç etken maddesini içeren ilaçların kullanımı ile Koronavirüs'ün kötüleşmesi arasında bağlantı kuran bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada, Avrupa’da ilaç üretimi, güvenliği ve denetiminden sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı’nın konuyu yakından takip etmekte olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Her ilaç her hastalıkta kullanılmaz, her ilacın kendisine özgü olarak hastalıklarda yararları ve kullanımlarına bağlı riskleri söz konusudur. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ibuprofen de aynı uyarılarla, doktor reçetesi ile ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır.

"Hastalarımız, tedavi rehberlerine uygun olarak, onaylanmış ürün bilgilerine göre NSAİ ilaçları kullanmaya devam edebilir. Sorusu olan hastalar, hekimleri veya eczacılarıyla konuşmalı ve danışmalıdır.

"İbuprofen alan hastaların tedavilerini kesmeleri için hiçbir neden yoktur, özellikle kronik hastalıklar için ibuprofen veya diğer NSAİ ilaçları alan hastalar için önemlidir."

(Kaynak: T24)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.