Sivrisinekler en çok o kan grubunu seviyor!

ABD'li uzmanlar sivrisineklerin hareketlerini ve hangi kan grubundan insanları daha çok ısırdıklarını inceledi. ABD’de yapılan bir çalışma sonucu, insanların sevdiği yemekler gibi sivrisineklerin de tercih ettiği bir kan grubunun olduğunu ortaya çıkardı.

Sivrisinekler en çok o kan grubunu seviyor!

Sivrisineklerin sıfır kan grubunu A kan grubuna oranla iki kat daha fazla sevdiğini keşfetti. Sivrisinekler için B kan grubu ise ''tat spektrumunda'' orta seviyede kalıyor. Bilim insanları, insanların yüzde 85'inin kan grubunu ortaya çıkaran bazı kimyasallar saldığını ve sivrisineklerin bu kimyasalları işaret olarak kabul ederek hedeflerine yaklaştığını buldu. Kimyasal bir iz bırakmayan insanların geriye kalan yüzde 15'i ise kan grupları ne olursa olsun sivrisineklerin ilgi alanına girmiyor. Sivrisineklerin insanların izini sürdüğü başka bir yöntem ise kendilerine has bir organları sayesinde insanların salıverdiği karbondiyoksit miktarını ölçebilmesi. Sivrisinekler, 50 metre öteden insanların salıverdiği karbondiyoksit miktarını ölçebiliyor.

Sıfır grubunu çok seviyorlar

Uzmanlar, daha geniş bir bedene sahip insanların sivrisinekler tarafından daha çok ısırılmasının nedenini ise böyle açıklıyor. Öte yandan hamile kadınların diğer insanlara göre yüzde 21 oranla daha çok karbondiyoksit salıverdiği ve daha sıcak bir vücut ısısına sahip olduğu, bu nedenle sivrisinekler tarafından ısırılmaya daha müsait olduğu belirtiliyor. Araştırmalar, sivrisineklerin vücut ısısı daha yüksek olan insanları da tercih ettiğini gösteriyor.

Kaynak: SABAH

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 08:55
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.