Retina hücresi naklinde ümit verici bulgu

Nakil yapılan kör farelerin beyinlerinde görme merkezlerindeki nöronların normal işlev görmeye başladığı tespit edildi.

Retina hücresi naklinde ümit verici bulgu
banner150

Ceninden alınan retina hücresi nakli yapılan kör farelerin beyinlerinde görme merkezlerindeki nöronlar normal çalışmaya başladı. 

Science Daily'nin haberine göre, California Üniversitesinde David Lyon liderliğinde yapılan araştırmada, kör farelere ceninden alınan retina hücresi  nakli yapıldı.
Araştırmada, hücre nakli yapılan hayvanların beyinlerinde bir süre  sonra görme merkezindeki nöronların fonksiyonlarını olması gerektiği gibi yerine  getirdiği keşfedildi.

Lyon, retina tabakasının, dejenere olmuş gözlere nakledildiğinde  hayvanların ışığı fark etmesini sağladığının bilindiğini, bu çalışmada ise  başlıca görsel işleme merkezindeki nöronların, sağlıklı retinaya sahip  hayvanlardaki gibi işlev gördüğü bulgusunu elde ettiklerini söyledi.

Ayrıntıları"JNeurosci" dergisinde yayımlanan çalışma, yaşa bağlı ve  hastalıkla bağlantılı görme kaybının tedavisinde önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ve retinitis  pigmentozanın (tavuk karası), dünyada milyonlarca kişide önemli ölçüde görme  kaybına neden olduğu ifade ediliyor.

Mevcut tedavi yöntemleri, var olan hücrelerin korunmasına yardım  ediyor ve hastalığın ileri aşamasında etkisiz kalıyor.

Retina tabakası nakillerinde hayvanlar ve insanlar üzerinde başarılı  sonuçlar elde edilirken, bu nakillerin karmaşık görüşü eski haline getirme  kabiliyetleri ise soru işareti olmayı sürdürüyor.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.