banner232

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan vakaların neden düştüğünü açıkladı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs vakalarından 10 binli rakamların gerçeği yansıtmadığını ve tedbirlerin bir anda kaldırılması durumunda yeniden hızla artacağını söyledi. Ceyhan vakaların düşük gelmesinin nedeni olarak ise tarama testi yapılmadığını sadece belirti gösterenlere test uygulandığını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan vakaların neden düştüğünü açıkladı

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Diğer açılan ülkelere bakıp da ‘onlar açıyor biz de açarız’ demememiz lazım çünkü onlar çok yoğun bir kısıtlama döneminden sonra yavaş yavaş açılıyorlar. Buna rağmen onlar da sorunlarla karşılaşıyorlar." uyarısında bulundu.

Ceyhan, "Örneğin İngiltere’de son iki günde vaka sayıları 2 katına çıktı. Biz onlar kadar net vaka sayımızı bilmiyoruz çünkü biz sadece belirti gösteren kişilere test yapıyoruz." dedi.

Korona vakalarının 10 binlerde olmasının yanıltıcı olduğunu belirten Mehmet Ceyhan, şöyle konuştu:

"Tarama testi yapmadığımız için görünen 10 binli rakamlar gerçek pozitif kişi sayısını yansıtmıyor. O nedenle buna güvenip birdenbire önlemleri hızlı şekilde kaldırırsak yeniden bir vaka artışıyla karşılaşabiliriz"

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2021, 09:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 6 ay Önce

bu adam bir kasık suda fırtana kopariyor

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.