Her 20 ölümden biri alkol kaynaklı!

Rapora göre aşırı alkol tüketiminden dolayı ölenlerin üçte ikisi erkek. Alkol dolayısıyla ölümlerin üçte biri ise trafik kazasından kaynaklanıyor

Her 20 ölümden biri alkol kaynaklı!
banner150

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yayımladığı alkol raporunda 2016’da aşırı alkol tüketiminden dolayı çoğunluğu erkek olmak üzere dünya genelinde 3 milyondan fazla insanın yaşamını yitirdiği bildirdi. DSÖ’nün 2016 yılı verilerini baz aldığı yeni alkol raporuna göre dünyada 237 milyon erkek ve 46 milyon kadın alkol kullanımına bağlı sorunlar yaşıyor veya alkol bağımlısı. Dünya nüfusunun tahmini 2,3 milyarının alkol tükettiği bilgisine yer verilen raporda, alkol kullanımına bağlı davranış bozukluklarının en çok gelir düzeyi yüksek ülkelerde yaygın olduğuna işaret edildi. Buna göre, alkol tüketenlerin yarısı Amerika ve Avrupa kıtasıyla batı Pasifik ülkelerinde yaşıyor. 2010 yılına göre yüzde 10 düşüş yaşanmasına rağmen küresel bazda kişi başına en fazla alkol tüketiminin ise halen Avrupa ülkelerinde olduğunun altı çizilen raporda, Amerika kıtasının ise ikinci sırada yer aldığı belirtildi. Dünyada her 20 ölümden birine aşırı alkol tüketimi neden olduğu belirtilirken 2016’da aşırı alkol tüketiminden dolayı ölenlerin üçte ikisi erkek. Alkol nedeniyle ölümlerin üçte biri ise trafik kazaları ve kendilerine zarar verme de dahil olmak üzere yaralanmalardan kaynaklandı. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Çok sayıda insan, bunların aileleri ve bağlı oldukları topluluklar, aşırı alkol tüketiminin sonucu olarak şiddet, ruh sağlığı ile ilgili sorunlar, kanser ve felç gibi hastalıklardan muzdarip.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.