Diş tartarlarını anında temizleyen yöntem!

Diş tartarları (lekeleri) temizlenmediği zaman diş eti hastalığının habercisi gibi görünüyor. Bundan dolayı dişlerinizde bulunan tartarları mutlaka temizlemeniz gerekir. Yemek yedikten sonra dişlerin üzerinde kalan besinler zamanla dişlerinizde kalarak, dişlerinizi sertleştirir ve bu durum istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Pembe Nar olarak tartardan kurtulmanın ve dişlerinizin bir elmas gibi parlamasını sağlayacak yöntemleri paylaşıyoruz. İşte o yöntemler...

Diş tartarlarını anında temizleyen yöntem!

Karbonat ve tuz

Bu basit iki karışım dişlerinizdeki tartarı çıkarmaya yardımcı olacaktır. Karbonat, antibakteriyel etkiye sahip olan ve diş beyazlatmada da yardımcı olan güçlü bir maddedir.

Nasıl yapılır?

Bir tutam tuzla, 1 çorba kaşığı kabartma tozunu karıştırın ve bu karışımı diş fırçanıza sürerek fırçalayabilirsiniz. Dilerseniz düzenli oalrak diş macununuzun içine ekleyerek de kullanabilirsini

Portakal kabuğu

Turunçgiller ailesinden olan portakal, içerisindeki asit sayesinde plak lekelerini çıkarmakta etkilidir. 

Nasıl yapılır?

Portakal kabuğunu 2-3 dakika dişlerinizin üzerine sürerek uygulayın. Daha sonra ağzınızı ılık su ile yıkayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.

Limon suyu

Limon, içerisindeki asitler ile sadece tartarları çözmez, aynı zamanda dişlerin beyazlamasını sağlar.

Nasıl yapılır?

Diş fırçanızı limonlu suya batırın ve hafifçe dişlerinizin üzerine sürün. 1 dakika kadar bekletin. Bu işlemi yaparken dikkatli olun çünkü limon suyu çok güçlü bir besin olduğu için, diş
erozyonuna neden olabilr.

Beyaz susam

Susam, birçok yemeğin ve salatların vazgeçilmez besinleri arasında yerini alıyor. Susam, diş tartarlarınızı çıkarmak için de kullanabileceğiniz mükemmel bir seçimdir.

Nasıl yapılır? 

1 çorba kaşığı susamı ağzınıza alın ve iyice çiğneyin. Bu işlemi yaparken susamları sakın yutmayın. Daha sonra dişlerinizi kuru bir diş fırçası ile fırçalayın.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı günümüzde ağız bakım alanında en çok kullanılan yağdır. Yağlar ağızdaki kiri emerek, ağız içinde yaşayan mikroorganizmalara karşı antibakteriyel etkiye sahiptir.

Nasıl yapılır?

1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağını ağzınıza alın ve birkaç saniye ağzınızda gargara yaparak tükürün. Daha sonra ılık suyla iyice durulayın.

Çilek ve domates

Domates ve çilek C vitamini bakımından zengindir. 

Nasıl yapılır?

Çilek veya domatesin kabuklarını alın, dişlerinize sürün. 5 dakika beklettikten sonra ağzınızı durulayın.

Karanfiller

Karanfil, diş ağrısına çözüm olarak kullanılmıştır. Ayrıca ağzınızdaki mikroplarla savaşır.

Nasıl yapılır?

Karanfilleri öğütün ve içine biraz zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı leke olan bölüme uygulayın. Daha sonra ılık su ile durulayın. Karanfil ağızdaki kötü nefese karşıda çok etkili bir bitkidir. Bakterileri öldürmek için düzenli olarak karanfil çiğnemeyi ihmal etmeyin.

Aloe vera

Aloe vera diş ve diş etlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

Nasıl yapılır? 

1 çay kaşığı aloe vera jeli, 4 çay kaşığı bitkisel gliserin, 10 damla limon esansiyel yağı ve 4 çorba kaşığı karbonatı karıştırın. Bu karışımla günde bir kez dişlerinizi fırçalayın ve 3-4 günde bir tekrarlayın. 

YORUM EKLE