Dikkat! Basit önlemlerle gripten korunmak mümkün

Dr. Deniz Koçak Göl, Gribal enfeksiyonlar genellikle solunum yolunu tutan, kolay ve hızlı yayılan bir hastalıktır. Alınacak olan basit önlemlerle gripten korunmanın mümkün olduğunu söyledi.

Dikkat! Basit önlemlerle gripten korunmak mümkün
banner150

Yahyalı Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Koçak Göl, ani hava değişikliklerinin yaşandığı sonbahar-kış mevsimlerinde grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının artış gösterdiğini söyledi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Koçak Göl, "Gribal enfeksiyonlar genellikle solunum yolunu tutan, kolay ve hızlı yayılan bir hastalıktır. Ani ateş, halsizlik, baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük durumlarla gri bal enfeksiyonlarda yaşanılan şikayetlerdir. Enfeksiyon; grip olan kişinin öksürme, hapşırma veya konuşması sırasında etrafa saçtığı damlacıklar yolu ile yayılmaktadır. Alınan basit önlemlerle aslında gripten korunmak mümkündür" diyerek alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı:

*Hastalığın tedavisinde dinlenmek önemlidir.

*Evler ve toplu yaşanılan yerler sık sık havalandırılmalıdır.

*Güne güzel bir kahvaltıyla başlanmalı ve bol taze sebze ve meyve, yeterli miktarda su tüketilmelidir.

*Mevsimin gerektirdiği şekilde giyinilmelidir.

*Hastalığın bulaşmasını önlemek için eller sık sık sabun ve suyla yıkanmalıdır.

*Doktorunuz önermedikçe antibiyotik kullanmayınız. Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı çoğu zaman faydadan çok zarar verir.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.