Beyni güçlendiren besinler! Hafızayı açıyor

Sık sık duyduğumuz, ''Tüh, nasıl unutmuşum, Tamamen aklımdan çıkmış'' gibi ifadeler son yıllarda artan yaş ile birlikte hafıza sorunları da yükseliş gösteriyor. Bu sorunların önüne Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük veridiği bilgiler ile geçebilirsiniz.

Beyni güçlendiren besinler! Hafızayı açıyor

Milliyet'te yer alan haberine göre, son yıllarda artan yaş ile birlikte hafıza sorunları da yükseliş gösteriyor. Uzman Diyetisyen Didem Yıldız Küçük beyni ve hafızayı güçlendiren besinleri sıraladı.

YUMURTA
Özellikle sporcuların beyazını yiyip sarısını attığı yumurtanın içinde aslında beyin fonksiyonlarını ve gelişimini etkileyen lutein bulunur. Düzenli şekilde yumurta tüketimi beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Bu da ileriki dönemlerde demans, Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

AVOKADO
Avokado, omega-3 ve E vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Düzenli olarak tüketildiğinde ise beyin gelişimini olumlu yönde etkiler. Yüksek oranda yararlı yağlardan içermesi besleyicilik değerini artırır fakat porsiyon kontrolünde tüketilmesinde de fayda vardır. Avokadoyu, içerdiği yağlar sayesinde fit tatlılarımızı yaparken de rahatlıkla kullanabiliriz.

ZERDEÇAL
İçerisinde bulunan kurkumin sayesinde beyin dejenerasyonu yani yıpranması ve enflamasyonu önlemede oldukça etkilidir. Baharat olarak bulunan zerdeçalı kilo kontrolü sağlamak için de yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği de oldukça yüksektir.

ET, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
Protein kas ve sinir sistemi iletimi için oldukça büyük etkiye sahiptir. Bunu doğru kaynaktan almak, yeterli derecede yararlanabilmek için oldukça önemlidir. İşlenmiş ürünler (salam, sosis, sucuk) gibi ürünler yerine doğal protein kaynağı olarak kolaylıkla bulabileceğimiz et, yumurta, sütten yararlanmamız gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.