banner232

Baş ağrısı zonklama nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Her gün milyonlarca insanda görülen ve tüm dünyada en çok araştırılan ağrılar arasında yer alan baş ağrısı ile ilgili araştırmalar sürüyor. İş yoğunluğundan dolayı zaman zaman stres, depresyon veya daha farklı sağlık sorunlarının nedeni olarak karşımıza çıkabilmektedir. Peki, baş ağrısı zonkalama nasıl geçer? Baş ağrısının belirtileri nelerdir? İşte Ağrıyı kesen çözümler...

Baş ağrısı zonklama nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan olan baş ağrısı zonklaması ile kişiyi günlük yaşamın içine hapsediyor. Genel olarak birçok kişide görülen özellikle orta yaşlılar arasında ağırlıklı olarak görülüyor.

Vatandaşlar Koronavirüs'ün Türkiye'ye yayılmadan önce Sağlık Ocaklarına özellikle baş ağrısı şikayetiyle gitmesi en görülen hastalıklar arasında yer alıyordu. 

Birden çok çeşidi olan ve bu ağrıyı çeken kişiler internette yoğun olarak "Baş ağrısına ne iyi gelir?, Baş ağrısı zonklama nasıl geçer?" ya da "Baş ağrısı nasıl geçer?" araştırması yapıyorlar. Bizde Kanal Maraş ekibi olarak uzmanlardan bu konuyla ilgili görüşlerimizi aldık. İşte detaylar...

SÜREKLİ BAŞ AĞRILARI NEDEN OLUR?
Sürekli baş ağrılarının sebepleri araştırılmaktadır. Bu durumun sebebi henüz bilinmemektedir. Periyodik olarak ağrı oluşuyorsa ilaçla doktor kontrolünde tedavi altına alınabilir. Ancak daha öncelerinde yaşanan psikolojik sıkıntılar ya da çok ilaç içilmesi de sürekli baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR? (BAŞ AĞRISI ZONKLAMASI)
Halk arasında zonklama tabiri ile ifade edilen şiddetli baş ağrısı için bir sebep varsa doktorun tavsiyesiyle önce tedavi edilmelidir. Özellikle nöroloji uzmanından yardım alınarak bu durumu hafif şekilde atlatabilirsiniz.

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?
Peki, konuzumun başlığında ifade ettiğimiz gibi 'Baş ağrısı zonklama nasıl geçer?' sorusunun cevabı ise baş ağrısı tedavisinde pek çok yöntem uygulanır.

Öncelikle altta yatan sebep belirlenmelidir. Migren tedavisinde amaç; tetikleyen faktörleri azaltmak, sinir sistemindeki hassasiyeti en aza indirmek, damar çevresindeki ağrıyı baskılamaktır. Tedavinin temelinde koruyucu ve atak tedavisi olması vardır. Burada hastanın ağrılarının sık olup olmadığı belirleyici faktördür. Basit ağrı kesicilerle, steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilir. Ağrı kesiciler atak geçirmeden önce alınmalıdır. Ancak bu şekilde işe yarayabilir. Koruyucu önleyici tedavi ise bir ay içinde atak sayısı üçü geçiyorsa uygulanır. Böyle durumlarda ağrının sıklığı ve şiddeti tedaviyi belirleyecektir. Bu ilaçlar doktora danışılarak alınmalıdır.

Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir?
Baş ağrısı için doğal ilaçlar sizin için çalışmıyorsa, katkıda bulunabilecek yaşam tarzı faktörlerini göz önünde bulundurun. Örneğin:

Düzenli egzersiz iyi dolaşımı destekler.

Düzenli bir şekilde yiyin ve uyuyun.

Baş ağrınız, akıllı telefonlar, TV'ler ve bilgisayarlar gibi ekranlara aşırı maruz kalmanın bir sonucu olabilir. Zamanlamanıza ekransız bir süre ekleyerek aklınıza bir mola verin.

Baş ağrınız gergin görme belirtisi olabilir. Bir baş ağrısından nasıl kurtulacağınızı bulmak, gözlük reçetenizi güncellemek kadar basit olabilir.

Sigara içenlerin sigara içmeyi bırakılması tavsiye edilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 19:22
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.