Bakan Koca açıkladı! Başvurular işleme alındı, süreç başladı

Sağlık Bakanı Koca yapmış olduğu açıklamada, "SMA hastalığı tip 2 ve tip 3 için de bireysel hasta başvurularını işleme aldık, ilaç temini için süreci başlattık." sözlerine yer verdi.

Bakan Koca açıkladı! Başvurular işleme alındı, süreç başladı
banner150

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi  (SMA) hastalarının ilaç teminine ilişkin, "SMA tip 2 ve tip 3 için de bireysel  hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma  ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini  için süreci başlatmıştır." bilgisini paylaştı. 

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Koca,  Türkiye'de uygulanan sağlık güvencesi sisteminin, dünyanın en kapsamlı sosyal  güvenlik uygulaması olduğunu belirtti.

SMA tip-1 tedavisinde kullanılan ilaçların halihazırda SGK ödeme  kapsamında olduğunu anımsatan Koca, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı olarak SMA tip-2 ve tip-3 için de bireysel hasta  başvurularını işleme almış bulunuyoruz. İlgili kurul onayını takiben başvuru  sahiplerine  bilgilendirmeleri yapılmaktadır. Bu konuda, Bakanlığımız hızlı  ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil, alternatif  yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır. Bu tür hastalarımızı ilaçsız  bırakmayacak şekilde, söz konusu ilaçları ülkemize uygun fiyatla temin için tüm  imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız."

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.