Bakan güzel haberi verdi! Ücretsiz yapılacak...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada grip aşısının risk grubundakilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapıldığını bildirdi ve bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacağını belirtti.

Bakan güzel haberi verdi! Ücretsiz yapılacak...

Koca, yaptığı yazılı açıklamada, kapalı alanlarda daha çok vakit  geçirilen kış aylarında, başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu  enfeksiyonlarının ciddi oranda arttığını belirtti.

''Grip hastalığının aktif dönemi'' olarak ifade edilen sürecin, Türkiye'nin de içinde olduğu kuzey yarım kürede her yıl ekim sonundan nisan  başına kadar devam ettiğinin altını çizen Koca, grip hastalığına influenza A ve B  virüslerinin neden olduğunu kaydetti.

Koca, ''Geçtiğimiz yıl Avrupa'da en çok influenza A virüsünün alt  türlerinden H1N1 ve H3N2 görüldü. Aynı dönemde Türkiye'de solunum yolu  enfeksiyonları, baskın olarak H3N2 kaynaklıydı.'' ifadelerini kullandı.

Gribin son derece bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurgulayan Koca,  şunları kaydetti:

''Grip, hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden veya virüs içeren  damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten  korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan  uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını  öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uyku sayesinde  bağışıklık sisteminin güçlü tutulması, ellerin sık sık yıkanması ve kişisel  hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir. Sağlıklı bireylerde genellikle bir hafta içinde iyileşen grip, riskli  gruplarda ise ağır klinik tablolara hatta ölüme yol açabilmektedir. Dünya Sağlık  Örgütü'nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü  vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı kilolu  olanların, huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker,  kalp gibi kronik hastalığı olanların, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık  sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.''

''Grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur''

Koca, grip aşısının her yıl yeni hazırlandığını ve bir önceki yılın  aşılarının kullanılmadığını vurgulayarak, ''Bu yıl için üretilen grip aşılarının  eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde  başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz  yapılmaktadır.'' ifadelerini kullandı.

Gribin, tedavisi olan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Koca,  sözlerine şöyle devam etti:

''Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavi  daha etkili olmaktadır ve hekim önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir.  Dinlenmenin yanında bol sıvı alımı da tedavi sürecini kısaltmaktadır. Özellikle altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin  etkisi yoktur. Grip hastalığının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile  tedavi edilmezler. Vatandaşlarımızdan bu konuda hekimlere ısrarcı olmamalarını  rica ediyor, sağlıklı günler diliyorum.''

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.