Antep fıstığının sağlığımıza inanılmaz etkileri!

Lezzetiyle gönüllere taht kuran, fiyatıyla cep yakan Antep fıstığının sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Antep fıstığının faydaları nelerdir? sorusunun başlıca cevabı, antioksidan açısından zengin olmasıdır.

Antep fıstığının sağlığımıza inanılmaz etkileri!

Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzm. Dr. Eyyüb Yılmaz, kavrulmamış Antep fıstığının içinde bulundurduğu vitaminlerin hücre güvenlik duvarını güçlendirdiğini ifade etti. Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı her gün bir avuç kavrulmamış Antep fıstığının koruyucu bir tedbir olacağını belirten Dr. Yılmaz, hücre duvarının nasıl güvenli hale geleceğini anlattı.

Bugüne kadar anlatılan bütün tedbirlerin yanında bence en önemlisi hangisi diye soracak olursanız hücrenin kendi güvenli duvarı. Hücre zarı bildiğiniz üzere çok özel yağlardan oluşur ve bu yağ yapıları eğer sağlıklı yağlardan temin edilecek olursa hücre duvarı da daha güvenli yapıya ulaşır.

Her gün 1 avuç Antep fıstığı tüketin

Hücrenin güvenlik duvarı için kavrulmamış yemişlerin önemli olduğunu kaydeden Dr. Yılmaz, “Bütün bu bahsettiğim güvenlik duvarının ihtiyacı olan bu mozaik yağ yapısını en iyi hangi besinlerle destekleyebiliriz sorusunun cevabı kavrulmamış yemişlerdir. Özellikle de Antep fıstığının ne kadar güçlü bir güvenlik duvarı oluşturabileceğini söyleyebilirim. Mevsimi olduğu için Antep fıstığı her gün bir avuç öğün olarak tüketildiği taktirde kişinin içeriğindeki vitamini çok kıymetli omega yağlarının her birinde özel miktarda bulunan bu yağı hücreye transfer ettiğiniz zaman hücre duvarındaki güvenliği en üst düzeye taşıyacaksınız” ifadelerini kullandı.

Antep fıstığının faydaları

Antep fıstığının içerisinde yer alan B6 vitamini kırmızı kan hücrelerine oksijeni taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu gibi çeşitli işlevler için önemli.

Antep fıstığı aynı zamanda potasyum bakımından da zengin.

Bir avuç Antep fıstığı bir adet büyük muzun yarısından daha fazla potasyum içerir.

Antioksidanlar sağlığımız için ciddi önem taşır. Hücre hasarını önler ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltmada önemli bir rol oynarlar. Antep fıstığı çoğu kuruyemiş ve tohumdan daha fazla antioksidan içerir.

Antep fıstığının zararları

Antep fıstığının yağ oranı oldukça fazladır. Bu nedenle aşırı tüketimi karaciğer yağlanmasına ve cildin bozulmasına neden olabilir. Aşırı Antep fıstığı tüketimi sivilce oluşumunu tetikleyebilir.

Kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

Antep fıstığının zararları arasında alerjen olması da var. Çoğu insanın Antep fıstığına karşı alerjisi bulanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.