Sağlık Bakanlığı yetkilisi Yoon Tae Ho, 27 Mayıs'tan itibaren tüm kent  içi toplu taşıma araçları ve taksiler ile iç ve dış hat uçuşlarında yolcuların  maske takmasının zorunlu olacağını bildirdi.

Ho, metro kondüktörleri ile otobüs ve taksi şoförlerinin maske  takmayan yolcuları araçlarına alamayacağını, bu kişilerin yasağı uygulamakla  yükümlü olacaklarını kaydetti.
Haziran başından itibaren bar, kareoke bar, gece kulübü, konser mekanı  ve spor salonu gibi riskli işletmelerin sahiplerine QR kodlu mobil yazılımlar  verilerek müşterilerini kaydetmelerinin isteneceğini bildiren Ho, böylece o  mekanda herhangi bir yayılma olması halinde kolay takip yapılmasının sağlanacağı  bilgisini paylaştı.

Ülkede 10 bin 226 kişi iyileşti

Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin'e coğrafi yakınlığı nedeniyle  virüsün ilk yayıldığı ülkeler arasında olan Güney Kore, tekil vakaların  temaslarının izinin titizlikle sürülerek önlemler alınması sayesinde salgını  büyük ölçüde kontrol altına almayı başarmıştı.

Ancak karantina tedbirlerinin kaldırılması ve eğlence mekanlarının  yeniden açılmasıyla Seul'deki gece kulüplerini ziyaret eden kişiler arasında  Kovid-19 vakaları görülmüş, virüsün yayılma tehlikesi yeniden gündeme gelmişti.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (KCDC) verilerine göre, ülkede  bugüne dek 11 bin 206 vaka görülürken, 267 kişi hayatını kaybetti, 10 bin 226  kişi de iyileşti.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını  200'den fazla ülke ve bölgeye yayıldı.

Dünya genelinde virüs bulaşan kişi sayısı 5,5 milyonu aşarken, 350  bine yakın kişi hayatını kaybetti.