Tüm Kalkınma ve Girişimci İş İnsanları Derneği (TÜMKİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Muhammet Eliaçık, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile ilgili katıldığı bir programda itirafta bulundu. Başkanlık sisteminin bekledikleri gibi çıkmadığını ifade eden Eliaçık, ''Şimdiki aklım olsaydı Başkanlık sistemine evet demezdim'' dedi.

16 Nisan 2018 referandumunun ardından yapılan araştırma sonuçlarıyla birlikte, ‘Evet’ oyu verenlerin umduklarını bulamadıklarının sayısı her geçen gün artıyor.

Tüm Kalkınma ve Girişimci İş İnsanları Derneği Başkanlığı'nın yanı sıra AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen Muhammet Eliaçık Kahramanmaraş'ın yerel internet haber sitesi Maraş Gündem TV'de programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteci-yazar Mehmet Taş’ın gündem ile ilgili çeşitli sorularına cevap veren Muhemmet Eliaçık 'Cumhubaşkanlığı Hükümet Sistemi 'ile ilgili sorulan bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de 1169, Kahramanmaraş'ta 32 mahalle yabancı ikametine kapatıldı! Türkiye'de 1169, Kahramanmaraş'ta 32 mahalle yabancı ikametine kapatıldı!

EVET DEDİĞİNE PİŞMAN OLDU

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine en güçlü desteği veren isimlerden olduğunu ancak beklentilerinden çok uzak bir sistem olduğu için ‘evet’ dediğine  pişman olduğunu ifade eden TÜMKİAD Başkanı Eliaçık, sözlerine şöyle devam etti:

"TÜRKİYE'YE ÇOK İYİ GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜŞTÜM"

"Şimdi bir öz eleştiri yaparak buna başlamak istiyorum. Tabii o zaman 2018 yılındaki bulunmuş olduğumuz konjonktürden dolayı ben şahsi olarak da referanduma evet oyu veren, başkanlık sisteminin Türkiye'ye çok iyi geleceğini düşünen bireylerden bir tanesiydim. Oyumu da bu yönde verdim. Ancak şimdi geldiğimiz konjonktürde kuvvetler ayrılığı ilkesi var.

"ŞİMDİ Kİ AKLIM OLSAYDI 'HAYIR' OYU VERİRDİM'

Yani parlamenter sistemin aslında biraz sıkıntılar olsa da yine de gücün tek bir yerde toplandığı zaman ne kadar tehlikeli ve bazen de ne kadar çıkmaza girdiğini şu anda günümüzde anlıyoruz.

Tabii o zamana geri dönme şansımız yok. Ama olsaydı şayet şimdiki aklımla ben 'hayır' derdim."