Ukrayna-Rusya krizinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye'nin ev sahipliği ile İstanbul'da yapılan müzakere sonucunda Rus ve Ukraynalı taraflardan yapıcı açıklamalar gelmiş, tansiyon düşmüştü. Ukraynalı müzakereci David Arakhamia yaptığı yeni açıklamada ''Taslak belge, Ukrayna ve Rusya liderleri arasında doğrudan istişarelerde bulunmak için yeterince geliştirildi. Görüşme büyük olasılıkla Türkiye'de olacak'' dedi.

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna krizindeki barış için diplomatik temasları devam ediyor. Türkiye hem Rusya hem de Ukrayna ile üst düzey temaslarını sürdürürken Ukrayna cephesinden yeni bir açıklama geldi. Ukraynalı müzakereci David Arakhamia "Taslak belge, Ukrayna ve Rusya liderleri arasında doğrudan istişarelerde bulunmak için yeterince geliştirildi. GörüŞme büyük olasılıkla Türkiye'de olacak." dedi.

BARIŞ MASASI TÜRKİYE'DE KURULMUŞTU

İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde düzenlenen Rus ve Ukraynalı heyetler arasındaki barış müzakereleri, tüm dünyaya umut oldu. İngiltere'den ABD'ye, İsrail'den Rusya'ya kadar manşetler, korkunç savaşın bitmesi için tünelin ucundaki ışığın ilk kez görüldüğü Dolmabahçe barış görüşmeleriyle doldu.

NATO'DAN TEŞEKKÜR GELMİŞTİ

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklamasında, "Rusya'nın Kiev çevresindeki ve kuzey Ukrayna'daki askeri operasyonları azaltacağına dair son açıklamalarını duyduk, ancak Rusya niyetleri hakkında defalarca yalan söyledi. Bu yüzden Rusya'yı sözlerine göre değil, sadece eylemlerine göre değerlendirebiliriz" ifadelerine yer verdi. Ayrıca Stoltenberg Rusya'yı, "anlamsız" olarak nitelendirdiği savaşı sona erdirmeye, tüm birliklerini geri çekmeye ve iyi niyetle müzakerelere katılmaya çağırdı.

ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİ

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin geçen salı günü İstanbul'da yaptıkları toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin önceki gün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya-Ukrayna heyetlerinin İstanbul'daki toplantısının olumlu ve yapıcı geçmesinin barışa dair ümitleri yeşerttiğini ifade etti.

Tarafların sağduyulu hareket etmesinin ve diyaloğu sürdürmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'yi bir araya getirerek barış gayretlerini taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Gözden kaçırmayın

Aşkın böylesi! Eşi öldü ama cesedinden vazgeçemedi Aşkın böylesi! Eşi öldü ama cesedinden vazgeçemedi

KREMLİN'NDEN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin girişimleriyle İstanbul'da gerçekleşen Ukrayna-Rusya müzakereleri hakkında, "İstanbul'daki müzakereler için Türkiye'ye teşekkür ederim" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'daki durum hakkında telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna - Rusya müzakerelerinin İstanbul'da organize edilmesindeki desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ettiği belirtilerek, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ile devam eden müzakere sürecine dair temel değerlendirmelerde bulundu. Devlet Başkanı Putin, Rus ve Ukraynalı temsilciler arasında 29 Mart'ta İstanbul'da yapılan müzakere turunun düzenlenmesine destek verdiği için Türkiye'ye şükranlarını dile getirdi" denildi.

Açıklamanın devamında, "Donbass'ı korumak için devam eden özel askeri operasyon bağlamında insani meselelerin tartışıldığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Savunma Bakanlığına Türk vatandaşlarının ve Türk ticari gemilerin savaş alanından tahliyesine sağladığı destekler için teşekkür etti" ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN'IN ZELENSKİY İLE GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya ve Ukrayna heyetlerinin salı günü İstanbul'da yaptıkları müzakere toplantısı ele alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin İstanbul'da gerçekleştirdikleri toplantının, sonuçları itibarıyla savaşın sonlanması ve barışın tesis edilmesi için yürütülen sürece anlamlı bir ivme kazandırdığını ifade etmişti.

İstanbul'daki müzakereler sonrası gerginliğin azaltılması yönünde birtakım işaretlerin verilmesini önemli bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i bir araya getirme ve bu buluşmaya Türkiye olarak ev sahipliği yapma önerisini yinelemişti.

ZELENSKİY'DEN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski de Ukrayna ve Rusya heyetlerinin görüşmesine İstanbul'da yaptığı ev sahipliğinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etmişti.