ABD'den gelen ve piyasaları sarsan şahin açıklamaların sonrasında dolar kuru dün 2022 yılının rekor seviyesi olan 18,27 TL'yi de görmüştü. Doların zirve seyri sürerken, altında düşüş devam ediyor. İşte Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş, brent petrol ve kripto para piyasalarında son durum...

 Piyasalarda başta döviz ve değerli metallerin Türk Lirası karşısındaki zirve seyri tüm hızıyla sürerken dolar kuru dün 2022 yılının rekor seviyesi olan 18,27 TL'yi gördü.

Dolar/TL geçen yılın bu zamanlarında 8,5 lira olan dolar kuru bir yıllık dönemde yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. 2022 yılının başından beri ise dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 40’a yakın değerlenerek Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Dolar dün 18,27 seviyesini test etmişti. Euro/TL ise geçen yılın aynı döneminde 9,9 lira olan euro kuru bir yıllık dönemde yüzde 80 artış gösterdi.  2022 yılının başından beri ise euro kuru yüzde 20 değerlenerek euro kuru 18,24 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Altın ve para piyasalarını gelecek hafta iki kritik gelişme bekliyor. Gelecek hafta önce ABD Merkez Bankası Fed, ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı var.

 İşte piyasalarda son durum: 

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 18,26 TL'den,  Euro 18,26 TL'den, Sterlin ise 20,97 TL'den işlem görüyor.

Altın, gümüş ve bakır

Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu

Ons altın 1.664 dolar'dan, Gram altın 977 TL'den,  Çeyrek altın 1.571 TL'den, Cumhuriyet altını 6.463 TL'den, 
Gümüş ise 11,25 TL'den fiyatlanıyor.

 Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 25'i bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 19.764 Dolar'dan, Ethereum ise 1.474 Dolar'dan işlem görüyor.

Brent Petrol

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor. 

Brent petrolün varil fiyatı da 91,24 Dolar'dan işlem görüyor. 

FED’DEN 100 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI İHTİMALİ

ABD’de enflasyonun son ayda beklenen düşüşü gösterememesi nedeniyle, ABD Merkez Bankası Fed’in önden yüklemeli faiz artışlarına devam edeceği beklentisi arttı. Bu ayki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken 100 puanlık faiz artışı ihtimali de yüzde 20’ye yaklaştı. Fed'in enflasyonu dizginlemek için para politikasını daha hızlı bir şekilde sıkılaştırmaya devam edeceğine dair güçlü beklentilerin, 20-21 Eylül'deki FOMC toplantısına kadar ABD Doları’nı desteklemesi bekleniyor.

 TCMB’NİN FAİZ KARARI NE OLACAK?

Bir diğer gelişme ise yurt içinde TCMB’nin alacağı faiz kararı olacak. TCMB, bu yıl Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Ancak banka, geçtiğimiz ay haftalık repo faizinin yüzde 14,00 seviyesinde sabit bırakılacağı beklentisine karşın 100 baz puanlık indirim kararı almış ve yüzde 13 seviyesine çekmişti. Ekonomistlerin bu ayki karara ilişkin beklentisi faizlerin sabit bırakılması yönünde oldu. Merkez Bankası faiz kararı, 22 Eylül Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak.