Piyasalar Merkez Bankası'nın faiz karar haftasına yüksek uçuşta başladı. Türk Lirası karşısında değer kazanmaya devam eden dolar, Euro ve gram altında "yok artık" dedirten kritik sınır da aşılmak üzere. İşte dolar, euro, sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

Türk Lirası'ndaki değer kaybı büyüyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinde piyasalarda Merkez Bankası (TCMB) müdahalelerinin ve kur korumalı mevduatın desteğiyle başlayan yatay seyir bozuldu.

Sadece bu yıl yüzde 18,5 değer kaybeden Türk Lirası, Sri Lanka Rupisi ve Gana Cedisi ardından dünyanın en kötü performans gösteren üçüncü para birimi oldu.

Bu hafta Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı var ama...

Enflasyonun Nisan ayında %70'e yaklaşmasına ve gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası'nın (TCMB) 26 Mayıs'taki toplantısında politika faizini %14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. Reuters anketine katılan 15 ekonomistin tamamı Mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde.

 İşte piyasalardaki son durum:

DolarEuro ve Sterlin

Dolar 15,89 TL'den, Euro 16,89 TL'den, Sterlin de 20,03 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.854 Dolar'dan, Gram altın 948/949 TL'den, Çeyrek altın 1.525/1.526 TL'den Cumhuriyet altını ise 6.277/6.278 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor. 

Gümüş ise 11,20 TL'den fiyatlanıyor.

Kripto paralar

Günün müjdesi araç sahiplerine! Otogaz ve benzine indirim geldi Günün müjdesi araç sahiplerine! Otogaz ve benzine indirim geldi

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 30 bin 135 dolar, Ethereum ise 2 bin 28 dolardan işlem görüyor.  

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.