Kararın ardından değerlendirmede bulunan JP Morgan ve Commerzbank, TCMB’nin faiz indirimine devam etmesini beklediklerini bildirdi. Dolar/TL gece saatlerinde en yüksek 6,1018 seviyesini gördü. Bu sabah 6.08 seviyesine gerileyen dolar/TL, yatay seyir izlemeye başladı.

Euro/TL ise 6.57 seviyesinde işlem görüyor.

Rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarında da hareketlilik devam ediyor. 20 Şubat günü gram altının fiyatı 313 liradan, çeyrek altın fiyatı 512 liradan, cumhuriyet altını fiyatı ise 2.110 liradan işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde 50 baz puan indirim bekleniyordu. Reuters anketlerde beklenti bankanın faiz indirimlerine azalan bir hızda devam etmesi yönünde. Genele yayılan bu beklentide Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin 2020’de tek haneye ineceği söylemi de etkili. Erdoğan bugünkü açıklamalarında da ''Enflasyon ve faizleri düşürme konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Reuters anketinde yıl sonu politika faizi beklentisi %10 seviyesinde bulunuyor. Son dönemde 2020 sonu beklentileri genel olarak tek haneye doğru revize ediliyor. Bankacılar önümüzdeki dönemde kur ve enflasyonun seyrine bağlı olarak indirimlerin 25 baz puan gibi sınırlı adımlarla devam edebileceği öngörüyorlar. Bazı ekonomistler ise faiz indiriminin mevcut koşullarda sürdürülmemesi gerektiğini savunuyor.

İş Yatırım tarafından yayımlanan notta, ''PPK açıklamasında TCMB’nin gevşeme döngüsünü durduracağına dair açık bir sinyal bulunmuyor… TCMB’nin %10 civarında gevşemeyi durduracağına inanıyoruz'' denidi.