Birçok yerde temel gıda ürünleri artık gram ile satılıyor. Bunların başında da peynir, et, kuru bakliyat gibi ürünler geliyor. Market ve bakkallarda fiyatların yüksek olması, vatandaşları "daha uygun" olduğu için mahalle pazarlarına yöneltti.

Ancak mahalle pazarlarında da fiyatlar aldı başını gidiyor. Bir yandan yaşanan ekonomik kriz, diğer yandan etkili olan soğuk havalar, pazar tezgahlarını etkiledi.

Pazarlarda salatalık 30, biber 20-25, patlıcan 30, kabak 20 liraya kendine yer buluyor. Fiyatlar böyle olunca tezgahlardaki etiketler de değiştirilmeye başlandı. Esnaf etiketlere kilo fiyatını değil, gram fiyatını yazmaya başladı.

Birçok sebze 250-400 veya 500 gram fiyatıyla etiketleniyor.

“KİLOYLA DEĞİL, GRAMLA SATILIYOR”

Eskişehir’de 25 yıldır pazarcılık yapan Ramazan Altın, hayatı boyunca ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldığını belirtti. Fiyatların hem bahçede hem de halde yüksek olduğunu belirten Altın, havaların ısınmasıyla rahatlayacaklarını belirtiyor. Ürünlerin artık çok nadir kilogramla satıldığını söyleyen Ramazan Altın, şu ifadeleri kullandı:

“Pazarda durumlar vahim. Fiyatlar yükseldi. Vatandaş bazı ürünleri taneyle alıyor. Birçok ürün artık kilogram değil gramla satılıyor. 250 gram ve 500 gram alan çok insan var. Biberin kilogramı 20 ile 25 lira arasında değişiyor, salatalığın kilogramı 30 lira oldu. Birçok ürünün fiyatını 500 gram üzerinden belirliyoruz. Orta boyutlardaki salatalığın 1 tanesi 6-7 lira civarına geliyor. Dondan dolayı hâldeki fiyatlar çok yükseldi bu da tezgâhlara yansıdı. Hâlden salatalık 25 liraya çıkıyor. Üretilen ürünün 4’te 1’i satılabilir vaziyette oluyor. Havalar ısındığı zaman düzelmeye başlar. Nisan ayından sonra fiyatlarda düşüş başlar.”

(Kaynak: İHA)