Kahramanmaraş'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan ve Türk Patent Enstitüsünde 'Maraş Kelle Paça' olarak tescillenen Maraş paçasına zam geldi.

Döviz kurundaki yükseliş ve derinleşen ekonomik krizden paça da nasibini aldı. Fiyatları artan paça vatandaş için lüks oldu.

Dondurma’dan kırmızı bibere, eli böğründe’den cevizli etli içli köfteye, çiğe serilen cips tarhanadan pekmez sucuğuna ve kış aylarının vazgeçilmez lezzeti Kelle Paçanın anavatanı olan Kahramanmaraş’ta paça fiyatı da zamdan etkilendi.

Kahramanmaraş'ta gözü yaşlı baba kaçırılan çocuğunun bulunmasını istiyor Kahramanmaraş'ta gözü yaşlı baba kaçırılan çocuğunun bulunmasını istiyor

PAÇA 40 LİRA OLDU

Paça artık 40 TL'den satılmaya başlandı. Bir yiyenin bir daha vazgeçemediği bir lezzet olan kelle paça, özellikle sabah saatlerinde ve gece geç saatlerde vatandaşlar tarafından tüketiliyor.

kahramanmaras-pacasi

Özellikle kış aylarında tüketilen kelle paça çorbasını hergün içen vatandaşlar, ”Artık günlük değil, haftada bir gün paça içmek zorunda kalacağız” diyorlar.

ESNAF DERTLİ, MÜŞTERİ ZAMMIN NEDENİNİ SORUYOR

Peş peşe gelen zamların sonunun nereye varacağının belli olmadığını ve müşteriye de cevap vermekte güçlük çeken kelle paça satan esnaflar ”Paça'nın ham maddesi kelle, kelleye zam üstüne zam geliyor. Müşteriye zam geldi demeye utanıyoruz. Artık ne yapacağız gerçekten bilmiyoruz” diyerek dert yandılar.