Şu sıralar hem sıfır, hem de ikinci el otomobil piyasasında yaprak kıpırdamıyor. Bu problemin çözümü ise fazlasıyla basit. Sıfır otomobilde ÖTV indirimi.

Otomobil fiyatlarındaki artışın son dönemde zirve yaptığını söyleyebiliriz. Özellikle son 3 aylık periyotta hem sıfır, hem de ikinci el otomobil pazarındaki fiyatlar tahmin edilen uçuk rakamların bile üzerine çıktı.

Hal böyle olunca otomobil pazarındaki sirkülasyon da iyiden iyiye yavaşladı. Hali hazırda sıfır otomobiller tarafında bilinen bir stok sıkıntısı mevcut. Nitekim bu durum 2020'nin ilk aylarından beri yaşanmakta.

Yani herhangi bir bayiye  gidip, dilediğiniz renk ve dilediğiniz donanımda aracı alabilmeniz çok küçük bir olasılık. Genelde sıfır otomobil alacak olan renk ve donanımına çok fazla aldırış etmeden buldukları aracı alıyorlar. En azından bir süredir durum böyleydi.

Çünkü 2022 ile birlikte otomobil sektöründeki satışlarda adeta durma noktasına geldi. Bu durum haliyle bazı beklentileri de tekrardan gündeme taşıdı.

ODD tarafından paylaşılan bilgilere göre Ocak ayında otomobil satışları yüzde 17 dolaylarında azaldı. İkinci el otomobil pazarında ise satışlar büyük oranda düştü. 

Hatırlanacağı üzere Maliye Bakanı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ÖTV indiriminin olmayacağını net bir şekilde ifade etmişti. Çünkü Bakan, otomobil satışlarında stok yetişmediğine dikkat çekmiş ve çok satan bir ürünün fiyatını neden düşürelim demeye getirmişti.

Şimdi ise hem sıfır, hem de ikinci el pazarında satışlar büyük oranda düştü. Dolayısıyla bu durum ÖTV tarafında yeni bir indirim gelir mi beklentilerini tekrardan gündeme taşıdı. Dolayısıyla satışlardaki bu büyük düşüşü ilk sinyal olarak yorumlayabiliriz.

Hali hazırda satışların Şubat ayında daha da düşmesi bekleniyor. Keza Şubat, Mart ve Nisan ayları otomobil sektörü için çok da parlak olmayan dönemler. Bunun üzerine bir de zamları ve yüksek fiyatları eklersek durumun vahametini daha net bir şekilde anlayabiliriz.

Sonuç olarak kısa vadede sıfır otomobillerde bir ÖTV beklentisi oluşmuş durumda. Tabi ki bu beklentiler karşılık bulur mu, yoksa bulmaz mı bunu bize zaman gösterecek.

Olur da ÖTV tarafında bir indirim uygulanırsa ikinci el otomobil fiyatları da ucuzlayacaktır. Bu detayı da atlamamak gerekiyor.

Eğer şu sıralar yeni bir otomobil almayı düşünüyorsanız bu olasılıkları da göz önünde bulundurmanız sizin açınızdan olumlu sonuçlar verebilir.

Dip not olarak belirtelim. Henüz ÖTV indirimi tarafında indirim geleceğine dair resmi bir açıklama bulunmuyor. Fakat beklentilerin bu yönde olduğunu belirtmemiz lazım.