banner232

Türkiye için müthiş haber! 100 milyon euroluk yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Renault tarafından Bursa'da kurulacak olan Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasına ilişkin, "Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek. Cari açığı yıllık 2,3 milyar dolar azaltabilecek bir üretimden bahsediyorum" diye belirtti

Türkiye için müthiş haber! 100 milyon euroluk yatırım

Renault Grubu Avrasya Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicolas Maure ise yatırımla ilgili "Renault Grubu, Türkiye Cumhuriyeti'nin müthiş desteğiyle bu yeni fabrikayla 100 milyon avroluk yatırım yaptı. Türkiye'de bir ilk olacak. Burada 100'den fazla kişiye iş imkanı sunulacak"  ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Renault  tarafından Bursa'da kurulacak Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasına  ilişkin, "Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu tesisle  birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar  Renault'un hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil  motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek." dedi.   
Varank, Bursa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) Oyak Renault  Otomobil Fabrikaları AŞ bünyesinde inşa edilecek Türkiye'nin ilk Yüksek Basınçlı  Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası temel atma töreninde yaptığı konuşmada, çok güzel  ve heyecanlı bir gelişme için bir araya geldiklerini söyledi.

Sanayinin lokomotifi olan otomotiv sektöründe dev bir yatırım  yapıldığını belirten Varank, "Oyak Renault tarafından bugün temelleri atılan  Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikasının ülkemize hayırlı olmasını  temenni ediyorum. Bu yatırım proje bazlı teşvik sistemi sayesinde gerçekleşti. Bu  tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Bu bloklar  Renault'nun hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil  motorlarda kullanılacak ve üretimin büyük bir bölümü ihraç edilecek." diye  konuştu.

Varank, bu yatırımı üç ana sebepten ötürü çok değerli ve önemli  bulduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"İlk olarak, temellerini attığımız bu tesis, yüksek katma değerli  üretim hedefimize doğrudan hizmet ediyor. Üretim aşamasında, dünyada sadece  birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Nitelikli istihdama ve  ihracata ciddi katkılar sunulacak. Cari açığı yıllık 2,3 milyar dolar  azaltabilecek bir üretimden bahsediyorum. Amacımız bu ve benzeri yatırımları kat  kat artırmaktır. Üretimde yapısal bir dönüşüme ihtiyacımız var. Türk sanayisi, bu  dönüşümü gerçekleştirebilecek güce sahip. Devlet olarak biz de tüm imkanlarımızla  girişimci ve sanayicilerin yanındayız. Oldukça cazip bir teşvik sistemine  sahibiz. Bakanlık olarak, yerli ve yabancı ayrımı gözetmeden yüksek katma değerli  yatırımları ülkemize çekmeyi hedefliyoruz."

"Sunduğumuz tüm desteklerde yerlileştirme programını merkeze  alacağız"

Türkiye'ye yatırım yapan, üreten ve istihdama katkı sağlayan tüm  firmaların çok kıymetli olduğunu vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

"Oyak Renault tarafından yapılan bu yatırımın ikinci önemli  özelliğiyse yerlileştirme politikamıza olan desteğidir. Üretimde kullanılacak  birçok ürün burada yapılacak ya da yerli yan sanayi üreticilerimizden temin  edilecek. Bu sayede yerli kaynaklarımızdan mümkün olan en verimli şekilde  faydalanabileceğiz. Biliyorsunuz, sanayide ara malı ithalatımız çok yüksek. Bu  problemi aşmak adına yerlileştirme programını hayata geçirdik. Sunduğumuz tüm  desteklerde bu programı merkeze alacağız. Böylelikle ithalata olan bağımlılığı  azaltıp hem cari açığın düşmesine hem de dış kaynak ihtiyacının azaltılmasına  fayda sağlayacağız. Ekonominin temelleri, reel sektördeki bu dönüşüm sayesinde  daha da güçlenecek. Sağlıklı büyüme ve nitelikli istihdam artışıyla küresel  ekonomide hak ettiğimiz sıralara yükseleceğiz. Bu yatırımı benim açımdan çok  değerli kılan son özellik ise ülkemize ve ekonomiye duyulan güvenin somut bir  göstergesi olması."

"Ülkemize daha fazla uzun vadeli üretim yatırımı çekmeye devam  edeceğiz"

Türkiye'nin 16 yılda çok önemli başarılara imza attığını hatırlatan  Varank, bu başarıların her türlü iç ve dış şoklara rağmen sağlandığını dile  getirdi.

Varank, Türkiye ekonomisinin karşılaştığı her türlü zorlu teste rağmen  dayanıklılığını koruduğunu ve yoluna güçlenerek devam ettiğini belirterek,  şunları söyledi:

"Başka ülkelerin yıllarca etkisinden kurtulamayacağı hadiseleri iş  birliği, kararlılık, tecrübe ve memleket sevdamız sayesinde aştık. En kötü ve en  zorlu günler inşallah geride kalmaya başladı. Hep birlikte geleceği en iyi  şekilde inşa etmeye devam edeceğiz. Siyasi istikrar, öngörülebilirlik ve  yatırımcı dostu politikalarımızla ülkemize daha fazla uzun vadeli üretim yatırımı  çekmeye devam edeceğiz. Bu yatırımların hem teknoloji transferi hem de istihdam  artışlarıyla ülkemizde ciddi katma değer oluşturmasını istiyoruz. Ülkemiz için bu  yatırımı hayata geçiren firma sahiplerinden Oyak Renault'dan bir talebim var,  inşallah 2020 yılından önce Renault'nun hibrit araçlarını üretim bandından  çıkarıp piyasaya sunarlar diye bir talebimiz var. Bunu başarabilirsek inşallah  ekonomimize de büyük bir katkı sağlarız. Bunu başaracaklarına yürekten  inanıyorum."

100 milyon avroluk yatırım

Renault Grubu Avrasya Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicolas Maure  da temeli atılan yeni alüminyum enjeksiyon fabrikasının Renault Grubu'nun gelecek  yıllarda Türkiye'de gerçekleştirmeyi planladığı kapsamlı yatırımların ilk somut  adımı olduğuna işaret etti.

Oyak ile 50 yıllık ortaklığın yenilendiğini ve 27 yıl daha iş  birliğine devam edeceklerini belirten Maure, şunları dile getirdi:

"Renault Grubu Türkiye Cumhuriyeti'nin müthiş desteğiyle bu yeni  fabrikayla 100 milyon avroluk yatırım yaptı. Hibrit motorlar yapacağız ve  Türkiye'de bir ilk olacak. Burada 100'den fazla kişiye iş imkanı sunulacak. Oyak  Renault Bursa Fabrikasının yüksek üretim performansı, Türkiye'de yeni projeler  geliştirmemizin yolunu açıyor. Devam eden bu yatırımlar Oyak Renault Otomobil  Fabrikaları çalışanlarımızın bilgi birikimi ve uzmanlığıyla birleşerek, Türkiye  ekonomisine ve Renault Grubunun dünya çapındaki büyümesine katkıda bulunmaya  devam edecektir."

Bakan Varank daha sonra beraberindekilerle butona basarak fabrikanın  temelini attı.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Groupe  Renault Dünya Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Thierry Bollore, OYAK  Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, OYAK Renault Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem  Aysel, Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa  Ticaret ve Sanayi OdasıBTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir  Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tümgeneral  Mehmet Taş, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Türk-İş Genel Sekreteri ve  Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, bazı milletvekilleri ve  davetliler katıldı.
 

Kaynak: VATAN

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.