Otomobil alımında ÖTV değişikliği! Resmi Gazete'de yayımlandı, işte yeni ÖTV oranları...

Otomotivde ÖTV değişikliğini içeren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. 1600 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı ancak matrah artarken,1600 motordan yüksek araçlarda ise ÖTV oranları arttı. İşte yeni ÖTV oranları...

Otomobil alımında ÖTV değişikliği! Resmi Gazete'de yayımlandı, işte yeni ÖTV oranları...
banner150

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye  Bakanlığınca cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil  ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim  vergisi matrahları esas alınarak düzenlemeye gidildi.

Türkiye'de 1600 cc altı yüzde 60 ÖTV oranına tabi olan otomobillerin  neredeyse tamamı (yüzde 99,3’ü), 1600 cc üzeri otomobillerin ise tamamı ithal  ediliyor.

Bu grup otomobillere uygulanan ÖTV oranlarında artışa gidilirken, 1600  cc altında olup yerli imalatın yoğunlaştığı alanda da vergisiz satış bedeli 70  bin liradan 85 bin liraya artırılarak yerli üreticiye ve yerli sanayiye destek  verilmesi amaçlandı.

Hibrit otomobiller için mevcut korelasyon korunarak bu araçlardaki ÖTV  oranları da eşgüdümlü bir şekilde artırıldı.

 Böylece maliye politikası değişikliğiyle, yüksek fiyatlı ithal  otomobillere olan talebin düşük ÖTV oranına tabi otomobillere yönelmesi, bu  kapsamda daha az yüksek fiyatlı otomobil ithal edilmesi, yerli otomobil satışının  artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişmesi  suretiyle daha az ithalat bedeli ödemesi yoluyla cari açığın azalmasına olumlu  katkı vermesi hedeflendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre 1600 motora kadar olan araçlarda ÖTV oranı aynı kaldı ancak matrah değişti. Özel tüketim vergisi matrahı 70 bin liraya kadar olan araçlarda matrah 85 bin liraya çıktı. ÖTV oranı yüzde 45 olarak korundu. ÖTV matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL olan araclarda matrah 85 bin ile 130 bin TL arasında çıktı. ÖTV oranı yüzde 50 olarak korundu. 

Ancak motor silindir hacmi 1600 ile 2000 arasında olan araçlarda yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. 2000 motor üstü araçlarda yüzde 100 ile yüzde 160 arasında olan ÖTV oranı yüzde 130 ile yüzde 220'ye çıkarıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraskent
Maraskent - 7 ay Önce

Çok şükür uçuncu devalasyonumuz hayirli olsun birileri cari acil yerine cari fazla sini konusuruz artik demişti alin size cari fazlası eyyyyyy millett

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.