LPG'li araç sahiplerine kritik uyarı: Vatandaş bunu bilmiyor...

Kahramanmaraş ESTO OTOGAZ İşletme sahibi İrfan Sarı, LPG ile çalışan araçların bakımı konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

LPG'li araç sahiplerine kritik uyarı: Vatandaş bunu bilmiyor...
banner150

Kış aylarında araç bakımlarının önemini bir kat daha arttığını söyleyen ESTO OTOGAZ, Özellikle lpg ile çalışan araçlarda soğuk havaların gelmesiyle oluşabilecek problemler konusunda gerekli önlemler alınarak, daha güvenli yolculuklar için açıklamalarda bulundu.

LPG ile çalışan araçların ikiye ayrıldığını ifade eden Kahramanmaraş ESTO OTOGAZ İşletme sahibi İrfan Sarı, kış aylarında karbüratörlü araçlarda sıkıntı olduğunu ve benzin hortumlarının periyotlarla kontrol ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

''VATANDAŞLAR BUNU BİLMİYOR''

Karbüratörlü ve LPG’li olan araçlar direkt gaz ile çalıştığı için benzin hortumlarının zamanla çürüdüğünü belirtti. Sarı: ''LPG’li araçlarımız iki çeşide ayrılıyor. Karbüratörlü ve yeni nesil enjeksiyonlu araçlar. Enjeksiyonlu araçlarımızda çok fazla sorun yaşanmıyor. O araçlar önce benzinle çalışıyor. Belli bir süre sonra motor 30 derece ısındığında kendi otomatik olarak gaza geçiyor. Bizim için kışın karbüratörlü araçlar sıkıntılı oluyor. Vatandaşlarımız direk gazda çalıştırdığı için hiç benzin almıyor. Kışın araç LPG’de çalışmadığı için benzine geçiyor araç uzun süre önce benzinde kullanılmadığı için de bu benzin hortumları kuruyup çatlıyor. Vatandaş bunu bilmiyor ve direk aracı benzine alıyor. Bu sefer de benzin kaçağı oluyor ve aracın yanmasına sebep oluyor. LPG’li araçların yanmasının sebebi budur. Aracın benzin hortumları çürüyor ve eskiyor. Karbüratörlü aracı olanlar mutlaka araçlarını servise götürsünler, aracın benzin hortumlarını kontrol ettirsinler. En ufak çatlak bile varsa mutlaka hortumları yenilesinler. Enjeksiyonlu araçlarımızda ise çok fazla sıkıntı yok. Onların LPG filtreleri var. Bu filtreyi 10 bin kilometrede en fazla 15 bin kilometrede değiştirsinler'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.