Araba almak hayal oldu: Fiyatların freni patladı

Yüksek özel tüketim vergisi, katma değer vergisi ve sıfır araç fiyatlarındaki kur artışı nedeniyle son 4 yılda yüzde 200 arttı. Haziran ayında yüzde 5 artması bekleniyor.

Araba almak hayal oldu: Fiyatların freni patladı

Vatandaşların yeni araba hayalleri her geçen gün umudunu yitiriyor. Acımasız kurlar, faiz oranları ve yüksek özel tüketim vergileri nedeniyle otomobil fiyatları dört yılda yüzde 200 arttı. Ocak 2021'den bu yana araba fiyatları yüzde 16'dan fazla arttı.

Yurt dışında asgari ücretle çalışanlar bile rahatlıkla yeni araba alabiliyorken, Türkiye'de orta gelirli vatandaşlar bile yeni araba alamıyor.

Haftalık maaş ile yurtdışında araba sahibi olmak mümkün olsa da aynı arabayı Türkiye'de almak isteyen asgari ücretliye bir yıllık maaş bile yetmiyor.

ODD'nin bir gün önce açıkladığı Mayıs iç piyasa verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı geçen ay yavaşlamaya devam etti. Mart ayında 96 bin, nisanda 65 bin olan satışlar mayıs ayında 55 bin adedin altında kaldı.

Sosyal medya platformlarında araba fiyatlarına yapılan yorumlar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 11:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 1 hafta Önce

Eyi olmuş devam ver mehteri ver aynen oy verin daha

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.