Onikişubat Belediyesi'nden deprem önlemleri konferansı

Kahramanmaraş'ın merkez Onikişubat Belediyesi, deprem önlemleri ve hazırlıkları için uzmanlarla görüşmeye ve izlenecek yol haritası ile ilgili bilgi almaya devam ediyor.

Onikişubat Belediyesi'nden deprem önlemleri konferansı

Yeni Hizmet Binası konferans salonunda, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisi Hamza Güllü ve İnşaat Mühendisi Zemin İyileştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hanefi Çanakçı’nın konuşmacı olarak katıldığı programda bilgi alan Başkan Mahçiçek ve ekibi deprem hazırlıkları için çalışmalara başladı.

Kahramanmaraş bölgesi depreme dayanıklı bina tasarımı ön bilgilendirme hakkında konuşan Hamza Güllü, şu ifadelere yer verdi.

“Öncelikle bizi buraya davetinizden ve bu konuya hassasiyetinizden dolayı Başkan Bey’e teşekkür ediyorum. Depremi tahminden önce alınacak önlemlerle ilgili konuşmalı ve ivedilikle bu yönde çalışmalıyız. Fay hatları vardır ve bir gerçektir. Biz ancak önlemlerle bu gerçeğin önüne geçebiliriz. Dayanıklı binalar yapmamız çok önemli. Türkiye deprem kuşağında bir ülke ve hazırlıkları, binaları, tasarımları bu yönde olmalı” diyerek sözlerine devam etti.

Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisi Zemin İyileştirme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Hanefi Çanakçı ise şu sözlere yer verdi.

“Zemin her ne olursa olsun, bunu sağlamlaştırmak ve iyileştirmek için birçok yöntem var. Bu yöntemler dünyanın birçok noktasında ve ülkemizde uygulanıyor. Bunları yaygınlaştırmamız lazım. Dünyanın en iyi deprem yönetmeliğine sahip bir ülkeyiz. 2018 Deprem Yönetmeliği’ni uygularsak, deprem sonrası oluşan tablodan uzaklaşmış oluruz. Halkımızı bilinçlendirerek, deprem yönetmeliğine göre yapılan binada, deprem olsa bile, evinde oturarak depremi beklemeli ve günlük hayatına kaldığı yerden devam etmeli. Bu konuda insanlarımızı bilinçlendirmemiz çok önemli. Bizleri davetinizden dolayı ayrıca Başkan Hanefi Mahçiçek’e teşekkür ediyorum.”

Program sonrası Başkan Mahçiçek’le birebir görüşme yapan uzmanlar, yapılabilecekler ve önlemler hakkında bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 16:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 1 yıl Önce

Her yere ver ruhsatı ondan sonra hikaye anlat

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.