Başkan Mahçiçek: 'Ecdadımızın Emanetlerine Sahip Çıkacağız'

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5 Nisan 1925 tarihinde Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyasının verilişinin 94. Yılı nedeniyle açıklamalarda bulundu

Başkan Mahçiçek: 'Ecdadımızın Emanetlerine Sahip Çıkacağız'

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5 Nisan 1925 tarihinde Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyasının verilişinin 94. Yılı nedeniyle açıklamalarda bulundu. Milli Mücadele azminin dünyaya örnek bir direniş olduğunu belirten Başkan Mahçiçek, şu ifadelere yer verdi.

“Kurtuluş Savaşı ateşinin yakıldığı yer Kahramanmaraş, tarihe adını altın harflerle yazdırmış, ödüle layık görülmüş ve kahramanlık unvanı almış bir şehirdir.

5 Nisan 1925’te milleti, bayrağı, vatanı ve devleti için, bağımsızlığına dokundurmayan Maraş, şanlı İstiklal Madalyasını almış ve Türkiye’nin bağımsızlık tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Şanlı İstiklal Madalyasının fertlere değil, tüm Kahramanmaraş halkına verilmesi tarihin en gururlu ve şerefli ödülü olmuştur. Bir millet düşünün ki, milli direniş döneminde çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden kurşunların önüne siper etmiştir gövdesini. Bugün biz bu topraklarda huzurla, alnımız açık yürüyebilelim diye bir millet canını hiçe saymış.

Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Birçok eser ortaya koydum. Birçok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım ama hiç biri ile övünmem. Övünülecek bir şeyim varsa o da Maraş'lı olmamdır.’ ifadesindeki gibi, insanın göğsünü kabartan bir ödüle layık görülmüş, kahraman bir ecdada sahip memlekette doğup, büyümek bizler için onur ve şereftir.

Vatanımıza sahip çıkmanın ve kutsal emanetlerimizi korumanın bilincini gelecek nesillerimize aşılamak ve yaşatmak adına Onikişubat Belediyesi olarak, ‘İstiklal ’den İstikbal’e Kahramanmaraş 12 Şubat Destanı’ filminin yapımını üstlenirken, gösterimini gerçekleştirdik. Türkiye toprakları üzerinde yaşayan milletimizin bir bütün olacağını, asla bölünmeyeceğini ve ilelebet daha iyi noktalara geleceğini temenni ediyorum.

Vatanı uğruna canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.