Ardahan'da Kura Nehri kıyısında yaşam alanlarını oluşturan çok sayıda kelebek her sene tekrarlanan ve "ölüm uçuşu" olarak bilinen son uçuşlarını yaptı

2 yıldır kapısını açmadığı evine gitti, gördüğü manzara karşısında neye uğradığını şaşırdı 2 yıldır kapısını açmadığı evine gitti, gördüğü manzara karşısında neye uğradığını şaşırdı

Kura Nehri kıyısında görsel şölen sunan binlerce kelebek, Ardahan  Köprüsündeki aydınlatma lambalarının etrafını sardı.
Geçen yıla oranla daha az sayıda olan kelebekler, köprü üzerinde bir  süre uçtuktan sonra öldü. Son uçuşlarını gerçekleştiren kelebeklerin yere  düşmesiyle köprü üstü adeta beyaz bir örtüye büründü ve ilginç görüntüler oluştu.

Kelebekleri izleyen vatandaşlardan Kadim Yılmaz, kelebeklerin topluca  ölümünün kentte her yıl aynı dönemde gerçekleştiğini anlatarak, "Ancak bu yıl çok  az sayıda kelebek gördük. Ardahan, her yıl kar yağar gibi kelebek baskınına  uğruyor." dedi.
Kelebekler larva bırakma döneminde, çiftleştikten sonra son uçuşlarını  yapıyor. Her yıl tekrarlanan ve görsel şölene dönüşen olayda larvalarını bırakan  kelebekler, son uçuşlarının ardından ölüyor.