Orman yangınlarıyla mücadele bahanesiyle milyonlarca metreküp ağaç kesilecek. Orman Genel Müdürlüğü, yol kenarlarında sağlı sollu 5 metre derinlikteki bütün ağaçların kesilmesi talimatını verdi.

Ormanlarımızı korumakla görevli Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) skandal bir emre imza attı.

Cumhuriyet gazetesinden Tuncay Mollaveisoğlu'nun haberine göre OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz edilerek şu ifadelere yer verildi: 

“Orman içi ve bitişiğinden geçen her türlü yolların kazı ve dolgu şevlerindeki ağaçlar tamamen kesilecek ve bu noktalardan itibaren her iki yönde topografik şartlar göz önüne alınarak 5 metre mesafede tamamen tıraşlama yapılarak yanıcı maddenin ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Daha sonrasında ise 285 Sayılı tebliğin 3. bölüm 17. maddesine göre her iki yönde 25-50 metre mesafede ara ve alt tabakanın temizlenmesi ve bakım müdahaleleri ile yanıcı maddenin azaltılması sağlanacak gerekli durumlarda kapalılık bire kadar indirilecektir.

Yani boyutları itibarıyla dehşet verici bir kesim, ormanlarımızı bekliyor. Türkiye’de orman yolu ağı 276 bin km. Bu yolların bitişiğindeki ağaçların sağlı sollu 5 metre tıraşlanması ve 25 ile 50 metre derinlikte seyreltilmesi Türkiye ormanlarının sonu anlamına geliyor. 

Damat dehşeti: 2 ölü, 2 yaralı Damat dehşeti: 2 ölü, 2 yaralı

(Kaynak: Cumhuriyet)