Hazine Bakanı Nureddin Nebati'den çalışanların merakla beklediği asgari ücrete dair ipucu geldi

2021 yılında net 2.825  lira 90 kuruş olan   asgari ücret, önce 2022 Ocak tarihinde yapılan yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya ardından ise Temmuz aynında yapılan yüzde 30'luk ara zamla 5.500 liraya çıkmıştı. Asgari ücret yüzde 80 artışa rağmen enflasyon karşısında pula dönerken, 2023 yılı için asgari ücret süreci resmen başlıyor.

ASGARİ ÜCRETTE SÜREÇ BAŞLADI

2023 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışma takvimi belli oldu. Komisyon 7-8-9 Aralık'ta toplanacak ve milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücret rakamını belirleyecek.

SON AÇIKLAMA BAKAN NEBATİ'DEN

'İlaç yoklukları ilaç krizine dönüşüyor. Çok acil önlem alınmalı' 'İlaç yoklukları ilaç krizine dönüşüyor. Çok acil önlem alınmalı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan daha önce "Asgari ücret zammıyla ilgili bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık içerisindeyiz" açıklaması gelmiş, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ise "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuşmuştu. AKP'li Numan Kurtulmuş ise, "Yılsonu itibariyle bir miktar refah payını da koyarak herkesin tatmin olacağı, iyi oldu diyebileceği bir asgari ücret gündeme gelecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Asgari ücrete dair son açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den geldi. Ekonomi gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, 'sabit çalışanlar lehine adımlar atılacak' dedi. 

"ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDE HERHANGİ BİR VERGİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

2022 yılında asgari ücret üzerindeki verginin kaldırıldığı hatırlatılan Nebati, "Ocak ayında da benzer düzenlemeler söz konusu olacak mı?" sorusuna cevap verdi. Sabah'a konuşan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ocak ayında daha kapsamlı düzenlemeler yapılacak" sözlerine dair detay istenen Bakan Nebati, şu ifadeleri kullandı:

"Biliyorsunuz ki geçen yıl yaptığımız düzenlemeyle 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücreti vergi dışı bırakmış ve asgari ücretin üzerinde kazanç elde eden çalışanların da ücretlerinin asgari ücrete isabet eden kısmını gelir ve damga vergisinden istisna etmiştik. Böylelikle asgari ücret üzerinde herhangi bir vergi yükü kalmadı. Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın yıl içinde herhangi bir dönemde vergi ödemesi söz konusu değil.

Bunun yanında, yine geçtiğimiz dönemde ihracat yapan kurumların ihracattan elde ettikleri kazançlara ve sanayi sicil belgesi sahibi kurumların üretim faaliyetinden elde ettikleri kazançlara uygulanacak kurumlar vergisi oranını da 1 puan indirmiştik."

"BU YIL DA GEÇEN YIL GİBİ ÇALIŞANLARIN LEHİNE ARTIŞ YAPILACAK"

"Bilindiği üzere yatırıma, istihdama, üretime ve ihracata halihazırda güçlü bir desteğimiz var" diyen Bakan Nebati, "Bu desteğimizi tüm kurumlarımızla her alanda sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz. Öte yandan nasıl ki asgari ücrete geçtiğimiz yıl yaptığımız artışlar enflasyon oranının üzerinde olduysa, nasıl ki adımlarımızı sabit ücretli çalışanlar lehine attıysak, yeni dönemde de aynı yaklaşımızı devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.