Jeolog Naci Görür, Türkiye'den izlenebilecek tutulma hakkında 25 Ekim'de yaptığı açıklamada, "Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir" dedi.

Yılın ikinci güneş tutulması 25 Ekim'de gerçekleşecek. TÜBİTAK Göksel Olaylar Yıllığı'na göre 25 Ekim'de gerçekleşecek parçalı güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek.

Yerbilimci profesör, takipçilerinin güneş tutulmasıyla ilgili sorularını yanıtlıyor. Naci Görür bize 17 Ağustos 1999 depreminden önceki güneş tutulmasını hatırlatıyor.

'NORMALDE BU ÇEKİM KUVVETİ BÜYÜK DEPREMLERE NEDEN OLMAZ'

Görür, "Kimi takipçilerim soruyor. Bu ay Güneş tutulması olacak. 17 Ağustos 1999 Depremi'nden önce de olmuştu. Endişeliyiz hocam ya tekrar olursa diyorlar. Ay Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bu olay gerçekleşir. Bu olay sırasında üç gezegen de aynı sırada olduğu için Dünya üzerine daha fazla çekim uygularlar. Bu çekim hem hidrosferde hem de litosferde kabarmalara neden olur. Kimi zaman litosferdeki kabarma 25-30 cm varabilir. Normalde bu çekim kuvveti büyük depremlere neden olmaz" dedi.

AVED Başkanı Kavak: En büyük engel, engellenmektir AVED Başkanı Kavak: En büyük engel, engellenmektir

Stres yüklü faylara dikkat çeken Görür açıklamasının devamında, "Ancak kimi yerlerdeki faylar aşırı stres biriktirmiş ve deprem üretmeye zaten hazır hale gelmiş ise o faylar üzerinde depreme neden olabilir. Yani bardağı taşıran son damla rolü oynayabilir. Sevgiyle" ifadelerini kullandı.

naci-gorur-tweetler-9-ekim-2022