Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Dominik Cumhuriyeti'nden arkeologlar, 2 bin yaşında altın dilli bir mumya buldu.

Mısır’da tam 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen mumyanın ağzından çıkan altın dil, arkeologları hayrete düşürdü. Arkeologların kazı çalışması sırasında parlayan altını gördükleri anda kazma küreği bıraktıkları ve altını incelemeye başladıkları öğrenildi.

Independet Türkçe’de yer alan habere göre Mısır Eski Eserler Bakanlığı 29 Ocak'ta yayımladığı bir açıklamada, mumyalamayı gerçekleştirenlerin, ölen kişinin öbür dünyada konuşabilmesini sağlamak için ağzına altın dil yerleştirdiğini düşündüklerini ifade etti.

Yetkililer ölen kişinin dilinin mumyalama sırasında çıkarıldığını ve yerine altın bir dil konmuş olabileceğini düşünüyor. Böylece ölen kişinin ölenlerin öbür dünyada yeraltı tanrısı Osiris'le konuşabileceğine inanıldığı tahmin ediliyor.

Buzağıyı 5'inci kattaki evinde besliyor Buzağıyı 5'inci kattaki evinde besliyor

16 MEZARDAN BİRİNDE KEŞFEDİLDİ 

Zira eski Mısırlılar, Tanrı Osiris'in yeraltı dünyasını yönettiğine ve ölenlerin ruhlarını yargılayacağına inanıyordu. Bu nedenle de ruhların tanrıyla konuşabilmesi önem taşıyordu.

Öte yandan, ölen kişi konuşma engelli olduğu için de altın dil takılmış olabilir. Ancak böyle bir engeli olup olmadığı bilinmiyor. Arkeologlar da söz konusu açıklamaların sadece bir tahmin olduğunu söylüyor.

Dominik Cumhuriyeti'nden Kathleen Martinez liderliğindeki arkeologlar, söz konusu mumyayı, Osiris’e ve onun hem karısı hem de kız kardeşi olan Isis'e adanmış tapınakların bulunduğu Taposiris Magna'daki 16 mezardan birinde keşfetti.

Daha önce arkeologlar, aynı bölgede VII. Kleopatra'nın resminin yer aldığı sikkeler bulmuştu. Bu da söz konusu tapınakların kraliçenin hükümdarlığı döneminde kullanıldığını düşündürmüştü.