Milyonlarca emekli yıl sonunu beklemeye başladı. Emeklilik planları yapan ve emekli olmuş milyonlarca emekli ikramiye zamları hesaplamaya başladı. Enflasyon bazlı hesaplamalarda ikramiyelerin rekor seviyelere ulaşması bekleniyor.

Sabah Gazetesi'nin aktardığı habere göre; milyonlarca emekli yıl sonunda açıklanacak ikramiye artışını beklemeye başladı.

İKRAMİYELERDE REKOR SEVİYEDE ARTIŞ BEKLENİYOR 

Milyonlarca çalışan ve emeklinin dikkatini yeni yılda alacakları ikramiyelere çevirirken, yeni ikramiyelerde rekor artış bekleniyor.

VERİLEN DİLEKÇEYE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR 

8 ayda 38 bine yakın abonenin doğalgazı kesildi 8 ayda 38 bine yakın abonenin doğalgazı kesildi

Bu dönemde emeklilik planı yapanların ücretlerdeki konjonktür artışını göz önünde bulundurması gerekir. Emeklilik başvurusunun tarihi, emekli maaşlarını ve ikramiyeleri doğrudan etkiler.

Kamuda çalışan ve emeklilik planı olan kişilerin ek metrik kapsamındaki ikramiye artışlarından yararlanabilmeleri için 15 Ocak 2023 tarihine kadar emeklilik başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İKRAMİYELER 50 BİN TL'Yİ BULACAK

Memur ve emeklileri enflasyon, toplu sözleşme farkıyla birlikte 3600 ek gösterge zammı alacak. Ek göstergesi 2200'den 3600'e çıkanların aylığındaki 1391 liralık artış 2500 lirayı geçecek.

Bu yıl için yapılan hesaplamaya göre ek göstergesi 2600'e çıkan 30 yıllık memur emekli aylığı 1234-1391 lira arasında, ikramiyesi de 44 bin ile 50 bin lira arasında artıyor.

para-tl-2

KATSAYI GÖZ ÖNÜNE ALINIYOR 

Yasaya göre, emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Emekli aylığı başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere bağlanıyor.