Milyonlarca emekli 31 Ağustos'ta sona erecek "maaş taşıma" telaşına düşmüşken, 4 milyon için kötü haber geldi. Çünkü SGK'nın ve bankaların tepki çeken uygulaması nedeniyle milyonlarca emekli promosyon alamayacak.

2018 ve sonrasında gerek enflasyonda yaşanan artış ve dolarda yaşanan yükseliş sonrası aldıkları maaş adeta eriyen milyonlarca emekli, geçinmek için farklı yollara başvurmak zorunda kalıyor.

Ancak Paramedya'da yer alan habere göre, SGK’nın sahipsiz bıraktığı binlerce emekli, bankaların tepki çeken uygulaması nedeniyle maaş promosyonu alamayacak.

emekli1-18

Emekli maaş promosyonunu 7 bin 500 liraya çıkartan bazı bankalar, eski müşterilerine promosyon yenilemesi yapıp parayı hesaplarına yatırırken, kredi kullanmış olan binlerce müşterisine ödeme yapmadı.

Bankaların sistemlerinde yaptığı bir düzenleme ile kredi kullanan müşterilere promosyon yenilenmesi yapılmıyor.

emekl2

Söz konusu emekli müşteri, maaşını başka bankaya taşımak istediğinde ise hiç bir gecikme olmamasına rağmen “kredini kapatmadan maaş taşıyamazsın” yanıtını alıyorlar.

Bazılarının düşük faizle 2 yıllık aldıkları krediler nedeniyle promosyon için maaşlarını başka bankaya taşıyamıyorlar.

emekli3

Bankanın “SGK nezdinde”  koyduğu bloke kaldırılamıyor. Hukukçular, bankaların yaptığı bu blokenin hukuksuz olmasına rağmen ısrar ettiğini belirterek, “Bunun için dava açmak gerekiyor. Ancak bu tür davanın sonuçlanması belki 2 yıl bulacak.

Akaryakıtta zam yağmuru bitmedi! Akaryakıtta zam yağmuru bitmedi!

SGK’nın bu konuya müdahil olup sorunu çözmesi gerekiyor.  Banka emekli maaşına hiç bir süretle bloke koyamaz ama keyfi olarak koyuyor” diye konuşuyorlar.

emekli4

Emekli promosyonundan bankalarda kredisi bulunan yaklaşık 4 milyon emekli faydalanamıyor.