Türkiye'de milyonlarca emekli yarın TÜİK tarafından açıklanacak Aralık 2022 enflasyon verileri sonrasında ortaya çıkacak 2023 emekli maaş zammını beklerken emekliler için 3 farklı zam hesaplama tablosu açıklandı.

13 milyonu aşkın emekli bir yandan TÜİK'in Aralık ayında açıklayacağı enflasyon rakamlarına odaklanırken bir yandan da ek zam için gelecek açıklamalar bekleniyor. Asgari ücret yüzde Temmuz'a göre yüzde 54,6 Ocak 2022'ye göre yüzde 100 artışı sonrası emekli maaşı hesaplama işlemleri yapılmaya başlandı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerini her ayın 3'ünde açıklıyor. Aralık ayı enflasyon rakamlarının da yarın ( 3 Ocak 2023 Salı günü ) açıklanması bekleniyor.  Böylece altı aylık enflasyon oranları da netleşecek. Memurlar ile memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları da belli olacak. 

Emeklilerin, Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak 2023'te Aralık 2022 ile Haziran 2022 arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar.

AA Finans'ın 14 ekonomistle gerçekleştirdiği enflasyon beklenti anketi sonuçlandı. Buna göre ekonomistlerin beklentisi yüzde 66,59 olarak hesaplandı.

AA Finans'ın son enflasyon beklenti anketi sonuçlarına göre yeni hesaplar şöyle:

2022 yılı enflasyon beklentisi : Yüzde 66,59
6 Aylık enflasyon beklentisi : Yüzde 17,03,

Öte yandan Merkez Bankası Aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketine göre ise 2022 yılı enflasyon beklentisi yüzde 66,80 oldu.

Merkez Bankası Aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yapılan hesaplar şöyle:

2022 yılı enflasyon beklentisi : Yüzde 66,80
6 Aylık enflasyon beklentisi : Yüzde 17,17,

Hem AA Finans anketi hem de TCMB anketine göre emeklilerin maaş hesabı da netleşmeye başladı. İşte tablolarla o hesaplamalar...

Milyonlarca emeklinin maaş zammı hesaplaması belli oldu - Resim: 7

Bu hesaplardaki 6 aylık enflasyon beklentisi refah payı hariç doğrudan SSK ve Bağ-Kur emekli zammı olacak. 

Milyonlarca emeklinin maaş zammı hesaplaması belli oldu - Resim: 8

Emekli taban aylıkları tablosu da bu şekilde olacak.

Tablodaki maaşlara refah artışı ilave edilmemiştir. Refah artışı 3 Ocak tarihinde enflasyon farkının belirlenmesi sonrası açıklanacak.

REFAH PAYI DA GELİYOR

Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı

Emekli maaşı için yapılacak zam oranı için sosyal refah düzenlemeleri adı altında ek zamların Ocak 2022 döneminde açıldı. Ocak 2023'te de ek zamanların yapılması bekleniyor. Enflasyonla belirlenecek zam oranı dışında emekli için yüzde 10-20 arasında ek zam masada bulunuyor.

Asgari ücretin 8.506 TL olarak belirlenmesi sonrası en düşük emekli maaşı oransal olarak ücretin yüzde 41'ine geriledi. Bu oran zam öncesi yüzde 63,63 seviyesindeydi.

Bu oranın aynen korunması durumunda; en düşük emekli maaşı 8.506 TL'nin yüzde 63,63'ü alınarak hesaplanırsa 5.412 TL olacak.

Örneğin rakamın bu hesaba göre belirlenmesi durumda;

Yüzde 75 hak sahibi dul eş, 5.412 TL'nin yüzde 75'i kadar hak sahibi olarak 4.059 TL,
Yüzde 50 hak sahibi dul eş, 5.412 TL'nin yüzde 50'i kadar hak sahibi olarak 2.706 TL,
Yüzde 25 hak sahibi yetim çocuk, 5.412 TL'nin yüzde 25'i kadar hak sahibi olarak 1.353 TL maaş alacak.

Memurların ücreti yapılan toplusözleşmeye göre belirleniyor. Bu yıl ocak itibarıyla memur ile memur emeklilerine yüzde 8 toplusözleşme zammı kesin. 

Bunun üzerine bir de geçen yılın son altı ayında oluşan enflasyon farkı eklenecek. Temmuz-kasım döneminde beş aylık enflasyon yüzde 14.05 olmuştu. 

Memur ile memur emeklileri için yüzde 7.05 oranında enflasyon farkı oluştu. Yüzde 8’lik toplusözleşme zammı ile birlikte memur ile memur emeklilerine beş aylık verilere göre yüzde 15-16 civarı zam gözüktü. 

Buna karşın toplusözleşme ve enflasyon farkı ile ortaya çıkacak maaş artış oranının yüzde 15 ile yüzde 20 arasında olması bekleniyor. Memur ile memur emeklileri ise asgari ücrete yüzde 54.5 oranında zam yapıldığına işaret ederek kendi maaşlarında da bu oranlarda artış istiyor. 

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu talebi “saçma sapan” bulmuştu. Bilgin, memur toplu iş sözleşmesinin açık olduğunu belirterek “Kamuoyunda asgari ücrete yüzde 55 zam yapıldı, maaşlara da olur gibi saçma sapan tartışmalar var” dedi. Bilgin, memurların yılda iki defa zam aldıklarını belirterek en düşük memur maaşının da 8 bin 500 liraya çıkarılan asgari ücret düzeyinde olduğunu kaydetti. Bilgin, sadece çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği söylemini yinelemekle yetindi.