Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Alan öğretmenlerinin iş başı ve mesleki gelişim eğitimlerine yönelik 2019'da çok sayıda eğitimi, bir paket halinde uygulamaya koyacağız" dedi. Özer, "2019'da toplam 8 bin 400 öğretmenimize yönelik iş başı eğitimi planlamasını tamamladık. 2019'daki sayı ile karşılaştırıldığında geçen seneye oranla iş başı eğitimi alacak öğretmen sayısında yaklaşık 4 katlık artış gerçekleşecek. İlk olarak 10 öğretmen, yapay zeka uygulamalarına yönelik iki haftalık eğitim almak üzere Almanya'ya gidecek" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere yönelik yeni eğitim modelini hayata geçiriyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak 2023 Eğitim  Vizyonu'nu açıkladıktan sonra mesleki ve teknik eğitimde sektörel iş birliklerine  yenilerini eklediklerini belirtti.  2018'de iş birliği protokolleri kapsamında gerçekleştirilen 56  faaliyete, 1057 öğretmenin katıldığını ve 417 gün ve 2 bin 668 saat iş başında  eğitim aldıklarını bildiren Özer, "Bu faaliyetlerle meslek alanlarında görev  yapan öğretmenlerin yüzde 1,91'i iş başında eğitim gördü. 2018'de  gerçekleştirilen projeler kapsamında, 1250 öğretmen, eğitim için yurt dışına  gitti. Toplamda ise 1322 alan öğretmeni yurt dışında eğitim programlarına  katıldı. 2018'de toplam 2 bin 379 alan öğretmeni de mesleki gelişim eğitimlerine  katıldı." bilgisini verdi.

 Öğretmenler, savunma sanayi alanında da eğitilecek

 Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitimde son aylarda attıkları  adımların ve iyileştirmelerin en önemli ayağını, alan öğretmenlerinin iş başı ve  mesleki gelişim eğitimlerinin oluşturduğunu, 2019'da çok sayıda eğitimi bir paket  halinde uygulamaya koyacaklarını bildirdi.
 Özer, öğretmen eğitimlerine ilişkin şunları söyledi: "2019'da 3 bin 400 öğretmenimiz iş başında, 4 bin öğretmenimiz ise  uzaktan eğitim alacak. Yeni imzaladığımız protokoller kapsamında ise 500  öğretmenimize sektör tarafından iş başında eğitim verilecek. Ayrıca Savunma  Sanayi Başkanlığımızla yürüteceğimiz ortak iş birliği kapsamında da savunma  sanayi ile ilgili alanlardaki 500 öğretmenimize kapsamlı mesleki gelişim eğitimi  vermeyi planlıyoruz. Dolayısıyla 2019'da toplam 8 bin 400 öğretmenimize yönelik  işbaşı eğitimi planlamasını tamamladık. 2019'da geçen seneye oranla iş başı  eğitimi alacak öğretmen sayısında yaklaşık 4 katlık artış gerçekleşecek."

Mesleki ve teknik eğitimde sektörel iş birliğinin her geçen gün  arttığına işaret eden Özer, bu sayede alan öğretmenlerine yönelik iş başı eğitim  sayısının daha da artacağını vurguladı.

LGS ile ilgili son dakika açıklaması! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Sınav soruları... LGS ile ilgili son dakika açıklaması! Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Sınav soruları...

 İlk yurt dışı eğitimi "yapay zeka" üzerine
 
Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, alan öğretmenlerinin mesleki  gelişimlerine destek vermek için ilk etapta 10 öğretmenin yapay zeka  uygulamalarına yönelik iki haftalık eğitim almak üzere Almanya'ya gideceğini  söyledi. 18 Şubat-1 Mart 2019 arasında Berlin Teknik Üniversitesi bünyesinde  bulunan Dağıtık Yapay Zeka Laboratuvarı'nda (DAI-Labor) verilecek eğitime  İstanbul, Ankara, Manisa, Bitlis, Eskişehir, Kastamonu ve Zonguldak'tan  öğretmenlerin katılacağını aktaran Özer, laboratuvarda, yenilik üretmek ve  akademik çalışmaları günlük uygulamalara çevirmeye yönelik faaliyetler  yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.