Facebook, Instagram ve WhatsApp'a ait olan Meta, 2022 yılına ait finansal raporları yayınladı. Yayınlanan mali raporuna göre, şirket on yıl içinde ilk gelir düşüşünü gördü. Detaylar burada!

Meta'nın 2022 ikinci çeyrek mali raporunun yayınlanması yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. "Instagram", "WhatsApp" ve "Facebook şemsiye şirketi Meta", 10 yıl aradan sonra 2022'de "yıllık" gelirlerinde ilk düşüşü gördü. Bu finansal raporların ve piyasa beklentilerinin değerlendirilmesi, 2022'nin üçüncü çeyreği için olumsuz bir tablo ortaya çıkardı. Emtia ayrıca üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekten bile daha büyük gelir düşüşleri görecek.

2022'nin ikinci çeyreğinde şirket, rapor edilen kazançlarına göre "yıllık" %1 düştü. Sonuç olarak, geliri bu yılın ikinci çeyreğinde 28,8 milyar dolara düştü. Şirketin mali raporu, "%1" kadar düşük olmasına rağmen, büyük bir net karı yansıttığını gösteriyor. Çünkü şirketin mevcut net karı %36 düşüşle "6.7 milyar dolar" seviyesine geriledi.

METAVERSE'DE NELER OLUYOR? ZARAR MI VAR?

Meta'nın sahibi "Mark Zuckerberg" için, şirketin ve hatta teknolojinin geleceği olarak lanse edilen Metaverse projesi şirketin çöküşüne katkıda bulundu. Özellikle, projeye hayat veren Meta'nın "Reality Labs" bölümü, 2022'nin ikinci çeyreğinde "2.8 milyar dolar" kaybetti.

Sosyal medya devinin ana gelir kaynağı reklam. Şirket, Apple'ın iOS cihazlarında uyguladığı "gizlilik değişiklikleri" nedeniyle 2021'de 10 milyar dolara yakın bir gelir elde edemiyor. Ancak 2022'deki bu düşüş, küresel ekonomi ve finans piyasalarındaki olumsuz koşulların yanı sıra reklamveren harcamalarını sınırlayan kurumsal politikalardan kaynaklanmaktadır.

2 DEV MEDYANIN YENİLİKLERİ NASIL?

Meta, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve en iyi iki sosyal medya platformu olan Instagram ve Facebook'un önünde kalmak için önemli yenilikler yapıyor. Bu yeniliklerin çoğu, pazarın en güçlü rakibi TikTok ile rekabette bir adım önde olma hedefinden kaynaklanmaktadır. Ancak Facebook'a kötü haber verecek olursak; TikTok her geçen gün büyüme trendini yükseltiyor.

meta-kullanici-sayisi

Bu arka plana karşı Meta, sosyal medya platformlarında "kısa videolar" ve "gönderi öne çıkartma" gibi çeşitli yenilikler getirerek davaya ciddi maliyetler getirdi. Milyarder işadamı Mark Zuckerberg, 2023 yılına kadar şirketinin sosyal medya platformundaki kullanıcıların "takip etmedikleri" hesaplardan daha güçlü öneriler alacağını duyurdu. Bu tür gelişmeler "yapay zeka" teknolojilerini içerdiğinden yatırım maliyetleri de oldukça arttı.

Çatı kaplama şirketi Meta, mali raporunda olumsuz bir tablo gösterdi. Bununla birlikte, sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısı önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Özellikle Facebook'un "günlük kullanıcıları" bu dönemde %3 büyüdü. Böylece Temmuz 2022 itibariyle Facebook kullanıcı sayısı 1,97 milyara ulaştı.

2022 verilerine göre her gün 2,88 milyar kişinin Instagram, WhatsApp, Facebook ve Messenger uygulamalarını kullandığı açıklandı.

Facebook'ta para kazanmak: Kapsamlı rehber & ipuçları Facebook'ta para kazanmak: Kapsamlı rehber & ipuçları

Meta'nın yaptığı önemli yenilikler ve güncellemeler sosyal medya kullanıcıları tarafından pek hoş karşılanmayacaktır. Hatta dünyaca ünlü yıldızların katılımıyla Instagram'ın eski yapısını restore etmek için bir imza kampanyası düzenlendi. Ancak finansal raporlar ve şirket hedefleri bunun gerçekleşmeyecek bir iş olmadığını gösteriyor.

Meta'nın sosyal medya platformlarındaki yenilikleri ve gelecek projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.