Swap hariç net rezervi 24 Aralık 2021 tarihi itibarıyla -55,7 milyar dolarla rekor düşük seviyeye gerileyen Merkez Bankası'nın, 2021 yılının son gününde sıra dışı bir operasyona imza atarak zarardan nasıl rekor kâra geçtiği ortaya çıktı. 31 Aralık’ta birden 60 milyar TL’lik kâra geçen Merkez Bankası'nın kâra geçmesi için darphanede 130 milyar TL basıldığı iddia edildi.

CHP Parti Meclis Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Merkez Bankası üzerinden AKP’nin darphaneye 130 milyar TL para bastırdığını ileri sürdü.

“Darphane AKP’nin arka bahçesi oldu!” başlığı altında bir tweet dizisi yayınlayan Karabat; “AKP, Merkez Bankası ile Hazine’yi bilanço oyunları ve para basarak kârda gösteriyor.” dedi.

Mali Müşavir, Dış Ticaret Uzmanı, Uluslararası Finansal Raporlama Uzmanı da olan Karabat, Merkez Bankası’nın Değerlendirme Hesabına göre 30 Aralık 2021 tarihinde 70 milyar TL’lik rekor zararı olan Merkez Bankası’nın 31 Aralık’ta 60 milyar TL’lik kâra geçtiğini belirtti. Karabat, bir günde Merkez Bankası hesaplarındaki rekor oynamanın sebebini Darphane’nin para basmasına bağladı.

Swap hariç net rezervi eksi 55.7 milyar dolarla rekor seviyede gerileyen Merkez Bankası üzerinden AKP’nin operasyonları devam ettiğini belirten Karabat: “Algılarla ve rakam oyunlarıyla ekonomiyi düze çıkarmaya çalışan AKP, olmayan 19.1 milyar doları sattıktan sonra şimdi de 130 milyar liralık bir skandala imza attı.” dedi.

karabat1

karabat2