İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Tokat'ın Turhal ilçesinde gençlerin sorunlarını dinledi.  

“Biz gençler olarak gerçekten ümitsiziz"

Annesinin ev temizliği yaparak kendisini okutmaya çalıştığını söyleyen bir genç, gelecekten kaygılı olduğunu söyleyerek şunları ifade etti;

"Üniversite okuyoruz, iş bulacak mıyız? O sorun. Dün gece saat 1’e, 2’ye kadar doların yükselişini izledim. 9,18’e kadar gördüm. Bu ülkeye her gün zam geliyor. Bu ülkede artık gerçekten de gençler olarak hayalimiz, Avrupa’ya gitmek, Avrupa’da yaşamak. Ben 1-2 ay çalıştığım parayla kendime bir şey alamıyorum ama Avrupa’daki insanlar araba alıyor, en son model telefon alıyor. Biz gençler olarak gerçekten ümitsiziz. Her gün bunu konuşuyoruz. Sinema olsun, tiyatro olsun oralara gitmemiz lazım, paramız yok. Hiçbir şey yapamıyoruz. Sinema olmuş 40-50 lira gidemiyoruz. Tiyatro olmuş en arkadan 150-200 lira. Nasıl gidelim biz gençler olarak?"

“Pazarda atık toplayanı gördüm halen 'Ekonomimiz iyi' diyorlar"

Lise öğrencisi olduğunu söyleyen bir genç ise “Umutsuz yaşıyoruz başkanım” diyerek Akşener’e feryat etti.

Hayat pahalılığından yakınan liseli genç şunları söyledi;

"Her gün zam… Mesela biz liseliler olarak 20 lirayla günde geçinemeyiz. Yol masrafım günde 5-7 lirayı buluyor. Benim cebimde 20 lira var, yemek yesem 10 lira gidiyor. Yani akşama param yok. Bir aktiviten yok, yapabileceğin bir şey yok. Mesela bir ayakkabı almak istesem bugün 100 lira gördüğüm yerde 200 lira olarak alıyorsun. Bizim babalarımızın maaşı belli, asgari ücret. Ötesinde bir şey istediğin zaman alamıyorsun. Geçen yine açıklama yaptılar, Fransa’da, İngiltere’de kuyruklar oluşuyormuş. Halk mutsuzmuş. Nerede mutsuz? Hepimizi kandırıyorlar ayaküstü. Şu an bir pazara gitseniz Turhal’ın pazarına, atıkları toplayan gördüm ben. Halen de ‘ekonomi iyi’ diyorlar."

Gözyaşları tutamadı

Akşener’e, “Başkanım üniversite okuyorum ellerime bakın” diye seslenerek ellerini gösteren başka bir genç ise duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Akşener gencin elini öptü

Genci yanına çağıran Akşener, “Nerede çalıştın sen?” diye sordu. Genç ise “Ben Hatay’da çalıştım başkanım. Tarlada çalışıyorum” dedi.

Akşener’in ne kadar kazandığını sorması üzerine gözyaşlarına boğulan genç “İşte burada yiyorum başkanım” diyerek Akşener’e sarıldı.

Akşener'in, daha sonra gencin ellini öpmesi de dikkat çekti.

"Gelip burada da türkü söyleyebilir misin?"

Videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek, “Sayın Erdoğan; Geleceğine dair bir parça umut bırakmadığın gençlerimizin gönlündeki yaraya, gözündeki yaşa iyi bak. Gelip burada da türkü söyleyebilir misin? Uçan Türkiye masallarını Turhal’daki kardeşlerime de anlatabilir misin?” diye sordu.