Memur ve emeklinin yakından takip ettiği zam talebi teklifini de içeren görüşmeler TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başladı. Teklif ayrıca TL finansal araçlara talebin artırılması, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi gibi düzenlemeleri de içeriyor.

Memur ve emekliye ek zam talebini içeren kanun teklifinin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başladı. Peki, memur ve emekliye ek zam ne zaman yapılacak? Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK'da Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nde memur ve emekliye ek zammın yanı sıra TL finansal araçlara talebin artırılması, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi düzenlemeleri de ele alınıyor.

TEKLİF 7 MADDEYLE İLGİLİ
AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, verilen teklifte, bireysel emeklilik sistemine katılımı teşvik etmek ve fon birikimini artırmak amacıyla ilgili kanunda önemli değişiklikler öngördüklerini, teklifin 7 maddesiyle ilgili olduğunu dile getirdi. Öztürk, yüzde 25 olarak hesaplanan devlet katkısı oranının yüzde 30'a yükseltilmesi, konut alımı, evlilik, eğitim ve benzeri hayat dönemeçlerinde ihtiyaç duyulabilecek tasarrufların, bireysel emeklilik sistemi çatısı altında biriktirilerek kullanılabilmesine ve kısmen ödeme yoluyla alınabilmesine imkan verilmesi, 45 yaş üstü çalışanların isteğe bağlı otomatik katılım sistemine dahil edilmesi, nakit ihtiyacı nedeniyle ayrılan kişilerin sistemden ayrılmadan tasarrufa devam etmesini sağlamak üzere BES birikimlerinin, katılımcılar tarafından banka kredisi kullanılması esnasında temlik edilmesi durumunda konuyla ilgili sürecin standardizasyonuna ilişkin ilgili kuruma yetki verilmesi yönünde düzenlemeler yapıldığını belirtti.

MEMUR VE EMEKLİYE EK ZAM NE ZAMAN YAPILACAK?
Öte yandan memur ve emekli ek zam için henüz bir tarih verilmedi. Memura ve emekliye zam Meclis’te yapılacak görüşmeler sonrası belirlenmesi bekleniyor.