banner232

Kuruluş Osman'da Dündar Bey tarihte nasıl öldü? Dündar Bey kimdir ve ölümü nasıl oldu?

ATV'nin Çarşamba akşamlarının vazgeçilmez dizisi Kuruluş Osman'daheyecan dorukta. Yayınlandığı günden buyana reytingleri altüst eden Kurulu Osman 41. bölümüyle ekranda. Tarihte Dündar Bey ve Osman Bey arasındaki ilişkiyi merak eden vatandaşlar Osman Beyin ündar beyi öldürdü mü sorusunu araştırıyor. Peki, Dündar bey kimdir? İşte hayatı ölüm sebebi ve çok merak edilen mezarı...

Kuruluş Osman'da Dündar Bey tarihte nasıl öldü? Dündar Bey kimdir ve ölümü nasıl oldu?

Dündar Bey'in ölümü, tarihi detayları merak eden ATV'deki Kuruluş Osman dizisini takip edenler tarafından araştırılmaya devam ediliyor.

OSMAN BEY DÜNDAR BEY'İ NEDEN ÖLDÜRDÜ?

Dündar Bey’in 1210 ile 1212 yılları arasında dünyaya geldiği düşünülüyor. Dündar Bey; Süleyman Şah'ın oğlu, Ertuğrul Gazi'nin kardeşi ve Osman Gazi'nin amcasıdır. Dündar Bey’in 1302 yılında 90'yı yaşlardayken yeğeni Osman Gazi tarafından öldürüldüğü biliniyor.

Kuruluş Osman 41. bölüm izle!
(Diziyi kanalın resmi internet sitesinden tek parça halinde izleyebilirsiniz)

Dündar Bey'in öldürülmesi birçok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrî'de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak "Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak" demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey'e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey'in Osman Gazi'nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman'a suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey'in öldürüldüğü belirtilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 00:21
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.