Koronavirüs pandemisi sırasında içeride ve hatta dışarıda maske takmak zorunludur. Maske takmayan vatandaşlara para cezası verilmişti. 7 Ekim'de Meclis'e gelecek 90 Torba Yasası'na eklenen maddeler arasında yüz maskesi cezası olduğu söyleniyor. Son gelişmelerin ardından vatandaşlar maske cezalarıyla ilgili araştırmaları hızlandırdı. Maske cezası kaldırıldı mı? Maske cezası ne zaman kaldırılabilir? Maske cezası nerede bakılır?

Uzun süredir yapılmakta olan torba kanun 7 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulmaya hazırlanıyor. Vatandaşların merakla beklediği borçlarla ilgili kararlar alınacak. Son gelişmeleri öğrenen vatandaşlar, araştırmalarına hız verdi. Maske cezası kaldırıldı mı? Maske cezasını ödeyenler paralarını geri alabilecek mi? Maske cezası nereden bakılır?

Türkiye'de koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte tüm önlemler alındı. Sokağa çıkma yasağı, sokağa çıkma yasağı gibi birçok düzenlemenin yanı sıra vatandaşlar için en katı nokta maske takma zorunluluğu olmuştu.

Vatandaşların yüzünü güldüren yasa tasarısı incelemeye alındı. Tasarıda ayrıca KYK kredi borcu faizinin kaldırılması, 2 bin liraya kadar olan idari borcun kaldırılması gibi uygulamalar da yer alıyor. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği soruların da yer aldığı yasa tasarısında 90 madde bulunuyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Ekim 2022'de yeni bir yasama yılına başlıyor. AK Parti'nin hazırladığı ve 90. maddeye ulaşan torba yasa 7 Ekim Cuma gününden itibaren bugün Meclis'te görüşülmeye hazırlanıyor.

Maske cezaları siliniyor mu?

Pandemi sırasında zorunlu hale gelen maskeleri takmayan vatandaşlara para cezası kesilecek. Maske takmamanın maliyeti 900 lira olarak belirlenmişti. Ancak maske cezasını iki hafta içinde ödeyen vatandaşlara indirim yapılarak ceza 675 liraya düşürüldü. 90'a ulaşan torba kanun teklifi ile pandemi döneminde maske takmayanlara cezalar kaldırılacak.

Maske cezalarını ödeyenler paralarını geri alabilecek mi?

Önerilen 90 maddelik torba kanunla vatandaşlar borca ​​gülümsüyor, maske cezalarını ödeyen vatandaşların paralarını geri alıp alamayacağı sorusu gündemde. Yeni yasanın uygulanmasıyla birlikte maske takmamanın cezaları da kaldırılacak. Ancak cezayı ödeyen vatandaşlarla ilgili detaylar henüz bilinmiyor.

Maske cezalarına nerden bakılır?

Maske cezasını sorgulamak isteyen vatandaşlar hızla araştırmaya başladı. Maske takmayan vatandaşların borcu 90 maddeye ulaşan torba kanun teklifiyle kaldırılacak.

300 milyon TL'lik vurgunda mağdur konuştu: '2,5 milyon TL'lik aracımı kaptırdım' 300 milyon TL'lik vurgunda mağdur konuştu: '2,5 milyon TL'lik aracımı kaptırdım'

MASKE CEZASI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ