Enflasyon nedeniyle piyasa fiyatları vatandaşların gündemindeki en önemli konulardan biri oldu. 2023 yılı öncesinde hükümet bu konuda önemli bir adım attı. Ayçiçeği ürünlerine uygulanan sıfır tarife uygulamasının olumlu sonucu kısa sürede etiketlere yansıdı. Ayçiçeği ürünlerinde yapılan yüzde 10'luk fiyat indiriminden vatandaşlar memnun. İndirimlerin devam etmesi beklenirken Şubat ayında %15'lik düşüş bekleniyor.

Hükümet fiyat artışlarını önceden gördü ve fırsatçılara fırsat vermemek için acil adımlar atıyor. Ayçiçeği ürünlerinde vergiler sıfırlandı. Doğal olarak bu durum etiketlere de yansıdı ve fiyatlar düşmeye başladı. Piyasa birbiri ardına indirim yapmaya başladı. Çiftlik ve kredi birliklerinde olduğu gibi, şu anda piyasada %5 ila %10 arası indirimler var.

LİTRE BAŞINA 13 TL KÂR

Yılbaşından önce ayçiçek yağının ithalat fiyatı ton başına 250 dolardı ve ay çekirdeğine yüzde 5 gümrük vergisi getirildi. Her iki üründe de tarifeler sıfırlandı. Atv Haber'in haberine göre bu adım, raflardaki fiyatlara olumlu yansıdı. 67,50 TL olan 2 litre yağda %5 indirim uygulanmaktadır. %10 indirim sonrası 5 litre motor yağının fiyatı 148,50 TL'ye düştü.

VATANDAŞ DEVAMINI BEKLİYOR

Fiyatların düşmesinden vatandaşlar memnun ancak indirimin artması ve diğer ürünlere de yansıması beklentisi var.

Ayçiçek yağı fiyatını uygun bulduğunu hissettiği için 2 adet ayçiçek yağı aldığını söyleyen bir vatandaş, "Tabi ki fiyatın düşmesine çok sevindik, diğer ürünlerde de indirim olmasını temenni ediyoruz. ." ifadelerini kullandı.

Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı

Bir başka vatandaş ise "Fiyatı güzel ama biraz daha düşerse daha çok memnun oluruz" dedi.

İNDİRİM ARTMASINA GÜNLER KALDI

Önümüzdeki ay bu indirim oranı daha da artacak. İndirimin şubat itibarıyla yüzde 15'i bulması bekleniyor.